Led mizí, Roald Amudsen bude nalezen?

31.12.2012

Nedávno byl zveřejněna poněkud poplašná zpráva světových glaciologů. Při sledování úbytků ledu  pomocí satelitů NASA a ESA zjistili, že dosavadní ledové vrstvy v Arktidě, Antarktidě i obrovský pevninský ledovec v Grónsku mizí daleko rychleji, než předpokládali. Současně se v jeho důsledku hladina světových oceánů od počátku pozorování v roce 1992 zvýšila o 11,1 mm a koncem příštího roku lze předpokládat její zvýšení o dalších 0,95 mm. Na jedné straně to sice zřejmě již během několika desetiletí může v Arktidě znamenat úplný zánik ledních medvědů, kteří jsou na existenci ledu životně závislí, na druhé straně ale může díky chybějícímu ledu možná být vyřešena jedna z velkých záhad letecké historie.

Zprávy o možném zahájení expedice, pátrající v arktických mořích díky již neexistujícímu ledu po ostatcích slavného norského polárníka Roalda Amudsena, se poprvé objevily již v roce 2011. Amudsen zcela beze stopy zmizel i s celou osádkou velkého francouzského hydroplánu Latham 47 při pátrání po trosečnících ztroskotané italské vzducholodi Italia v roce 1928.

--

Pramen

www.flugrevue.de/de/raumfahrt/eis-schmilzt-immer schneller.105196.htm Eis schmilzt immer  schneller

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka