Nové berlínské letiště se údajně neotevře ani letos, nejdřív 2014

07.01.2013

    Berlín 7. ledna (zpravodaj ČTK) - Nové berlínské letiště nezačne fungovat ani letos, ale nejdříve příští rok. Napsal to dnes deník Bild s odvoláním na vnitřní dokumenty letištní společnosti a agentuře DPA a listu B. Z. to potvrdily zdroje z vedení. Otevření problémového projektu se tak posune už počtvrté a podle televize ARD navíc hrozí jeho další prodražení na více než pět miliard eur (127 miliard Kč).

 


    Nové letiště na jižním okraji německé metropole, které má nahradit obě nynější, ale kapacitně už nevyhovující letiště Tegel a Schönefeld, mělo podle posledních plánů zahájit provoz letos 27. října. Podle Bildu ale hlavní technik Horst Amann na jednání představitelů letištní společnosti se zástupci stavebních firem 18. prosince 2012 dokončení stavby v roce 2013 vyloučil a jako nejbližší možný termín uvedl rok 2014. Důvodem jsou prý přetrvávající problémy s protipožárním systémem.

    Oficiálně zatím nikdo další odklad spuštění projektu neoznámil, berlínskému listu B. Z. ho ale potvrdil zdroj z dozorčí rady společnosti a agentuře DPA dva důvěryhodné zdroje. Veřejnoprávní televize ARD navíc informovala, že náklady na dokončení by mohly narůst na více než pět miliard eur. Původně mělo nové letiště stát přes dvě miliardy eur, v současnosti se už prodražilo na 4,3 miliardy eur.

    V provozu mělo být už od podzimu 2011. Otevření se však nejprve posunulo na červen loňského roku, měsíc před startem byl termín kvůli problémům s protipožárním zabezpečením ale znovu oddálen, tentokrát na letošní březen. I tento termín se však ukázal jako nereálný, a tak bylo spuštění přesunuto na říjen. Kvůli opakovaným odkladům otevření a nárůstu nákladů čelí projekt i jeho představitelé v Německu obrovské kritice i výsměchu.

    Letiště, které ponese jméno bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, se má stát třetím největším v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka