Na letišti v Chicagu oheň poškodil supermoderní letoun Dreamliner

08.01.2013

    Chicago (USA) 8. ledna (ČTK) - Obavy bezpečnostních expertů a pozornost amerických federálních vyšetřovatelů vyvolal v noci na dnešek požár letounu Boeing 787 Dreamliner, který je podle výrobce nejmodernějším dopravním letadlem světa. Prázdný stroj zaparkovaný na bostonském letišti poškodil oheň v pondělí v noci krátce poté, co letadlo opustili cestující společnosti Japan Airlines. Příčinou byla exploze baterie záložního systému elektrického napájení.

 


    Zápach dýmu pocítil uvnitř pilotní kabiny letadla technik, který stroj kontroloval bezprostředně po přistání. "Požár na palubě je to nejhorší, co může letadlo postihnout," komentoval incident Carter Leake, analytik společnosti BB&T Capital Markets. "I když se to stalo na zemi, buďte ujištěn, že Úřad pro civilní letectví (FAA) bude klást nepříjemné otázky," řekl expert zpravodaji agentury AP.

    Nepříjemný incident se stal dva týdny poté, co letouny Boeing postihly jiné problémy s elektrickým systémem, kvůli nimž musely být podrobeny kontrole tři stroje. Během 14 měsíců, co jsou letadla Dreamliner v provozu, došlo podle AP i k případům selhání motoru a úniku paliva. Akcie výrobce po oznámení zprávy o požáru na chicagském letišti poklesly o dvě procenta.

    Poškození elektrického systému je o to nepříjemnější, že právě na něm je založeno fungování některých palubních přístrojů Dreamlineru. U jiných letadel jsou tyto systémy poháněny vzduchem, který generují letecké motory. Nový Boeing postihly problémy s elektřinou i při jednom z testovacích letů, což si vynutilo novou úpravu elektrických rozvodů.

    Dreamliner je v provozu od října 2011. V polovině loňského prosince se letoun, v němž tradiční kovové materiály z velké části nahradila uhlíková vlákna, poprvé objevil i v Praze. Na Letišti Václava Havla tehdy přistál Boeing 787 polské společnosti LOT a jeho cesta byla vůbec prvním letem tohoto typu letadla po Evropě.

    Z tuzemských aerolinek má Dreamliner objednán společnost Travel Service, která by první letoun měla dostat letos.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka