Mateřská firma American Airlines se ve čtvrtletí dostala do zisku

17.01.2013

    Dallas 16. ledna (ČTK) - Americká společnost AMR, která je mateřskou firmou aerolinií American Airlines, se v posledním čtvrtletí loňského roku dostala do zisku. Společnost je od předloňského listopadu v režimu bankrotové ochrany před věřiteli a její hospodaření podpořila restrukturalizace v rámci bankrotové ochrany. Čistý zisk činil 262 milionů USD (pět miliard Kč).

    AMR snížila počet zaměstnanců a upravila pracovní kontrakty. Podařilo se jí tak snížit pracovní náklady ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2011 o 13 procent. Hospodaření podpořily také mimořádné zisky, jako daňové zvýhodnění. Příjmy se naopak mírně snížily na 5,94 miliardy USD z 5,96 miliardy předloni.

    AMR studuje, zda opustí bankrotovou ochranu jako samostatná firma, nebo se spojí s US Airways. Generální ředitel Thomas Horton slíbil oznámit rozhodnutí v příštích několika týdnech. American jsou podle počtu cestujících třetí největší leteckou společností v USA a US Airways patří pátá příčka. Při spojení by byly zhruba stejně velké jako největší světové aerolinie United Airlines.

    AMR požádala o ochranu před věřiteli v listopadu 2011, když za předchozí dekádu ztratila více než deset miliard USD, a od té doby se snaží vrátit k ziskovosti prostřednictvím snižování nákladů a rušení ztrátových linek. Za celý loňský rok firma vykázala ztrátu 1,9 miliardy USD, hlavně kvůli nákladům na restrukturalizaci. Bez těchto nákladů by ztráta činila 130 milionů USD, což představuje proti roku 2011 zlepšení o 932 milionů USD, napsala agentura AP.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka