Lidovky.cz: Aero uzavřelo třímiliardovou zakázku na výrobu trupů

17.01.2013

    Odolena Voda (U Prahy) 16. ledna (ČTK) - Největší tuzemský výrobce letecké techniky Aero Vodochody podepsal s italskou firmou Alenia Aermacchi dohodu na dodávku trupových panelů pro letoun Airbus A321. Hodnota zakázky je tři miliardy korun a Aero kvůli ní přijme 150 nových zaměstnanců. Informuje o tom server Lidovky.cz.

    "Výroba panelových sad začne před koncem letošního roku a kontrakt není časově omezen. Aero se tak bude na letounu A321 podílet až do ukončení jeho výroby," prozradil zdroj z vedení společnosti. Ročně by se mělo v Aeru vyrobit 96 sad trupových panelů. Část airbusu, která se bude montovat z vodochodských součástí, se nachází těsně před křídly letounu.

    O zakázce se podle serveru začalo mluvit už loni v létě, kdy Alenia oslovila Aero se svou novou nabídkou. Obě firmy spolupracují od roku 2007, Vodochody tehdy začaly dodávat centrální část křídla letounu C27J Spartan.

    Letouny Airbus řady A320 patří mezi nejžádanější dopravní stroje, typ A321 je v provozu od roku 1994 a vejde se do něj až 220 cestujících. Alenia dodává trupy nejen pro tyto stroje, ale vypomáhá i s konstrukcemi letounů Boeing a Suchoj.

    Aero Vodochody funguje od roku 1919. V rámci mezinárodních projektů se zaměřuje především na spolupráci s předními leteckými výrobci, jako jsou Boeing, Saab, Sikorsky a řada dalších. Firma také vyrábí vlastní letadla. V současné době se připravuje na obnovení výroby bitevníků L-159 pro Irák, přestože není s konečnou platností jasné, jestli irácká vláda nakonec letouny koupí.

    Společnost do poloviny loňského roku vykázala zisk 178 milionů korun, což bylo o čtyři miliony více než za celý rok 2011. Nyní v Aeru pracuje kolem 1500 zaměstnanců.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka