ERA vyrobí sledovací systém pro letiště na Novém Zélandu

18.01.2013

    Pardubice 17. ledna (ČTK) - Společnost ERA z Pardubic rozšíří na letišti Queenstown na Novém Zélandu sledovací systém, který řídí vzdušný letištní provoz. Hodnota zakázky dosahuje několika desítek milionů korun. Vytíženost letiště vzrostla díky proslulosti filmu Pán prstenů, který se v oblasti natáčel, a pak tam začaly proudit davy fanoušků. ČTK o tom informovala Lenka Stejskalová Reichová z firmy ERA.

    "Stávající přehledový systém bude proto nově rozšířen o sedm stanic, aby byl schopen pokrýt větší území při sledování a navádění letadel," uvedla Stejskalová Reichová.

    Systémy ze společnosti ERA využívá i letiště v Aucklandu, které ročně přepraví 14 milionů cestujících. Mezinárodní letiště v Queenstownu leží u pohoří Remarkables, kde se natáčela trilogie Pán prstenů, převážně záběry pro druhý díl Dvě věže.

    "Uvedení do provozu se očekává v druhé části roku 2013. Stanice jsou instalovány i v hornatém okolí letiště až do výšky téměř 2000 metrů nad mořem. Proto musí být schopny vydržet i nízké teploty a pokrytí námrazou. V místech dostupných jen vrtulníkem, kde není zavedena elektřina, jsou napájeny ze solárních panelů," uvedla Stejskalová Reichová.

    Loni ERA vyhrála výběrové řízení na dodávku systém pro řízení pozemního provozu v Ománu nebo na 110 vysílačů pro letiště v Bruselu.

    ERA je nejznámější pasivním sledovacím systémem Věra, který odhalí přítomnost cizího radaru, určí jeho typ, aniž je sám odhalen. Dokáže sledovat až 200 letounů najednou. Radiolokátor je modernějším nástupcem známého systému Tamara. Společnost 95 procent zařízení vyváží.

    Pardubický podnik několikrát v minulosti změnil vlastníka. Byl majetkem amerických firem Rannoch Corporation a SRA International. Stoprocentní podíl ve společnosti vlastní od 21. listopadu 2011 firma Omnipol.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka