Gripen míří do Švýcarska

21.01.2013

    Osmnáctého ledna se příznivci jednoho z nejmodernějších evropských víceúčelových letounů JAS-39 Gripen oficiálně dozvěděli dlouho očekávanou zprávu. Švýcarské ministerstvo obrany, Schweizer Verteidigunsministerium, VBS v Emmenu poprvé oficiálně zveřejnilo dokument, nazvaný Výzbrojní program 2012. Jeho součástí je i nákup dvaceti dvou Gripenů poslední výrobcem dodávané modelové řady.

    22 Gripenů E bude náhradou za již zastaralé, ale stále stíhacím letectvem provozované Northropy F-5 Tiger II. Zajímavé je, že nákup švédských strojů bude stát pod Matterhornem stát „zanedbatelných“ 3.126 miliard švýcarských franků. Po jejich dodání bude ale zdejší letectvo díky 22 strojům společně s 33 již provozovanými F-18 Hornety patřit k nejmodernějším v Evropě. Hbité švédské stroje mají být dodány během dalších deseti let.

    Zajímavý je způsob financování jejich nákupu. Kvůli něm byl zřízen tzv. Gripen-Fond. Financování ze zmíněného fondu bude probíhat do roku 2021. Zahraniční dodavatelé stroje se zavázali i k tomu, že sto procent finanční hodnoty pořízení Gripenů zemi kompenzují v tzv.offsetech. Gripeny, pronajaté do roku 2014, provozuje české vojenské letectvo, létají ale i v Maďarsku, Jihoafrické republice a Thajsku. Navíc nedávno dalších šedesát „Éček“ objednalo švédské vojenské letectvo.

--
Pramen
http://www-flugrevue.de/de/luftwaffe/flugzeuge-helikopter/schweiz.. Schweiz: VS prasentiert Gripen-Kaufprogram

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka