Zisk a příjmy EADS se loni podle šéfa firmy výrazně zlepšily

22.01.2013

    Paříž 22. ledna (ČTK) - Evropskému výrobci letecké techniky EADS se "velmi výrazně zlepšily" příjmy a provozní zisk za loňský rok. Uvedl to na setkání s novináři generální ředitel firmy Tom Enders.

    "Všechny naše čtyři divize vykázaly v roce 2012 dobré výkony, všechny předčily naše cíle," prohlásil Enders. Mezi divize firmy patří výrobce letadel Airbus, výrobce satelitů Astrium, zbrojovka Cassidian a výrobce helikoptér Eurocopter. Úplné výsledky hospodaření za loňský rok má firma předložit 27. února.

    Firma v listopadu, kdy zveřejnila výsledky hospodaření za devět měsíců, odhadla, že její příjmy za celý rok by měly stoupnout o více než deset procent a provozní zisk na 2,7 miliardy eur (69,1 miliardy Kč) z 1,8 miliardy v roce 2011. Za devět měsíců loňského roku příjmy firmy vzrostly o 14 procent na 37,3 miliardy eur a provozní zisk o 72,7 procenta na 1,9 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

    EADS loni jednala o spojení s britskou zbrojovkou BAE Systems, dohoda však v říjnu skončila fiaskem. Hlavní akcionáři skupiny se proto koncem roku dohodli na historické změně vlastnické struktury, která v EADS omezí vliv vlád a postupně převede většinu jejích akcií na veřejný trh.

    V současnosti drží kontrolu nad EADS vlády Francie, Německa a Španělska spolu se spřízněnými průmyslovými společnostmi. Francouzský stát drží spolu se soukromou francouzskou skupinou Lagardere v EADS 25 procent. Německo má v EADS podíl 22,5 procenta přes společnost Daimler a španělský stát ovládá 5,5 procenta. Nově se má podíl států snížit na maximálně 30 procent a až 70 procent akcií přejde postupně do soukromých rukou a na veřejný trh.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka