ČSA jsou přes pokles dál jedničkou na trhu, dotáhla se Lufthansa

22.01.2013

    Praha 21. ledna (ČTK) - České aerolinie loni zůstaly jedničkou na českém trhu s letenkami, a to navzdory meziročnímu poklesu tržeb o téměř 17 procent na 1,25 miliardy korun. V některých měsících ale národního dopravce již předstihla konkurenční Lufthansa, která loni prodala v Česku poprvé letenky za více než miliardu korun. Vyplývá to z údajů mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA, které zveřejnila Mladá fronta Dnes.

    České aerolinie kvůli omezování linek pomalu ztrácejí pozici dominantního lídra, jejich tržní podíl loni klesl pod 15 procent. Celkem společnosti loni utržily v Česku za letenky přes deset miliard korun po předloňských 9,5 miliardy. Počet prodaných letenek se sice mírně snížil, průměrná cena ale naopak vzrostla.

    Server upozornil, že ČSA dlouhodobě nepovažují údaje IATA za zcela relevantní, neboť nezahrnují rostoucí prodeje přes web stejně jako údaje o nízkonákladových společnostech. Podle odhadů však zachycují zhruba tři čtvrtiny všech útrat za letenky, doplnil iDNES.

    Podíl dvojky trhu Lufthansy se s tržbami 1,04 miliardy Kč podle statistik IATA loni zvýšil na 12,39 procenta. Po připočtení prodejů Swiss a Austrian Airlines, které Lufthansa ovládá, je už dnes nejsilnějším hráčem. Dalším v pořadí jsou Emirates (10,3 procenta), které loni například navýšily svoji kapacitu na lince do Dubaje. Jejich tržby stouply na 860 milionů korun.

    Mezi prodejci letenek patří prvenství Student Agency s její dceřinou firmou na firemní zákazníky Orbix. Celkem prodaly letenky za více než 2,3 miliardy korun, což je téměř čtvrtina celého trhu. Dvojkou zůstává Asiana a její portál Letuška.cz s tržbami přes 1,3 miliardy korun.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka