AKTUALIZACE: Při havárii kazašského letadla 21 mrtvých, příčinou zřejmě mlha

29.01.2013

    Almaty 29. ledna (ČTK) - Jednadvacet životů si dnes podle upřesněné zprávy vyšetřovatelů vyžádalo letecké neštěstí v Kazachstánu ve střední Asii. Poblíž města Almaty se zřítilo dopravní letadlo Bombardier Challenger CRJ-200 kazašské společnosti SCAT. Podle místních médií zahynuli všichni lidé, kteří byli na palubě přistávajícího letounu.

    Podle představitele almatských záchranářů Jurije Iljina na palubě letadla nevypukl žádný požár, ani nezahřměla žádná exploze. "Letoun jen vletěl do země," řekl Iljin novinářům. Úřady se nyní snaží oběti, mezi nimiž bylo i jedno dítě, identifikovat.

    Nejpravděpodobnější příčinou neštěstí byly špatné meteorologické podmínky. V okolí letiště byla hustá mlha, viditelnost se pohybovala kolem hranice 200 metrů. Pilot se před zahájením přistávacího manévru na poslední chvíli snažil znovu nabrat výšku, aby se o přistání pokusil podruhé. Kvůli mlze ale řízení nezvládl a narazil do země.

    Letoun dopadl u farmy poblíž vesnice Guldala, asi kilometr od letiště. Místo havárie uzavřeli představitelé prokuratury, policie a letiště.

    Přesné příčiny neštěstí mají být oznámeny po prozkoumání "černých skříněk" zaznamenávajících průběh letu. Vyšetřením okolností nehody prezident Nursultan Nazarbajev pověřil zvláštní komisi v čele s prvním vicepremiérem.

    Podle agentury ITAR-TASS byl letoun CRJ-200 vyroben v roce 2000, v červnu 2011 absolvoval opravu a průkaz o letové způsobilosti platil až do letošního září. Letadlo mělo nalétáno 25.707 hodin.

    Jde o druhé velké letecké neštěstí v Kazachstánu během krátké doby: Koncem prosince na jihu země při havárii vojenského dopravního letounu Antonov An-72 zahynulo 27 lidí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

katastrofa CJR-200

Odpovědět

Datum : 30.01.2013 12:13, Vložil : Zdeněk Josefík

Jako obvykle si novináři pletou příčinu s následkem. Příčinou nemůže být mlha, ale nezvládnutí pilotáže v mlze. Zdraví ZJ

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka