Dvacítka je ve vzduchu

30.01.2013

    V sobotu 26.ledna došlo na dráze čínského letiště Yanliang k dlouho očekávané události. Po druhé odpolední místního času se z ní k prvnímu letu zdvihl čtyřmotorový „drobeček“ Xian Y-20 s vzletovou hmotností dvě stě tun. Prototyp prvního těžkého transportního stroje čínské konstrukce ovšem svůj slavnostní rollout absolvoval již koncem prosince loňského roku.


    Když velký stroj po bezproblémovém prvním letu přistál, vítali ho početní přihlížející. Letoun je zatím poháněn čtyřmi ruskými dvouproudovými Solovjovy D-30-KP, které pohánějí i čínským letectvem již užívaný Iljušin Il 76. Vývoj turbofanu vlastní čínské konstrukce ale velmi intenzívně probíhá. „Nový stroj s rozpětím čtyřicet pět metrů může díky únosnosti šedesát šest tun bez problémů přepravovat i nejtěžší tanky Čínské lidové armády. Velké využití ale bude mít i při přepravě těžkých nákladů pro civilní firmy,“ dodává mluvčí ministerstva obrany..


--
Xian Y-20 absolviert Erstflug
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka