Nový termín otevření berlínského letiště padne nejdříve v létě

31.01.2013

    Berlín 31. ledna (zpravodaj ČTK) - Nový, už pátý termín otevření problémového berlínského letiště bude znám nejdříve letos v srpnu. V dopise rozpočtovému výboru Spolkového sněmu to uvedlo německé ministerstvo dopravy. Mnohem dříve by mohl být oznámen nástupce nedávno odvolaného šéfa letiště Rainera Schwarze. Podle dnešního vydání deníku Bild dostal nabídku na převzetí dokončení projektu bývalý šéf letiště ve Frankfurtu nad Mohanem Wilhelm Bender. Zda ji přijme, nebo ne, se prý rozhodne do konce týdne.

    Obří moderní letiště na jižním okraji Berlína mělo být v provozu už od podzimu 2011. Od té doby musel být termín jeho otevření kvůli přetrvávajícím problémům s protipožárním zabezpečením a dalším stavebním nedostatkům už čtyřikrát odložen. Naposledy se tak stalo na počátku ledna, kdy se potvrdilo, že nebude možné dodržet ani loni stanovené datum 27. října 2013. To stálo funkci nejen Schwarze, ale i berlínského primátora Klause Wowereita, který rezignoval na post předsedy dozorčí rady letiště.

    Podle hlavního technika stavby je nyní nejbližším možným termínem otevření příští rok. Někteří odborníci však předpokládají, že letiště bude nutné kompletně přebudovat, takže by mohlo začít fungovat až v roce 2017. Podle ministerstva dopravy bude možné nové datum oznámit nejdříve v srpnu, až budou vypracovány nové detailní plány dostavby.
 
    Na tu by mohl dohlížet někdejší dlouholetý šéf frankfurtského letiště Wilhelm Bender, který podle Bildu dostal od vedení dozorčí rady berlínského letiště oficiální nabídku na převzetí vedení tvrdě kritizovaného i vysmívaného podniku.
 
    "Bender má zkušenosti. Šestnáct let šéfoval frankfurtskému letišti, přivedl ho na burzu, vybudoval severozápadní přistávací dráhu. Všechno včas, všechno v rutinním klidu a bez chaosu - tedy tak, jak to Berlín potřebuje," charakterizoval Bild osmašedesátiletého manažera, který v současnosti sedí v čele evropské dozorčí rady koncernu Bombardier a dozorčího orgánu fotbalového klubu Eintracht Frankfurt.

    Mluvčí berlínského letiště nechtěl nabídku pro Bendera komentovat, podle informací Bildu si uznávaný odborník vzal do konce týdne čas na rozmyšlenou. Před novým šéfem bude stát úkol nejen projekt konečně dovést k otevření, ale i zkrotit jeho narůstající náklady.

    Ty už se nyní vyšplhaly na 4,3 miliardy eur (110 miliard Kč) - téměř dvojnásobek původně plánované sumy - a rozpočtový výbor Spolkového sněmu pohrozil, že nové peníze neuvolní, pokud se během roku nevyjasní další výdaje. Už nyní se totiž hovoří o tom, že terminál je kapacitně nevyhovující a bude možná nutné přistavět dodatečný. Odborníci nevylučují, že celkové náklady mohou nakonec přerůst přes deset miliard eur (256 miliard Kč), tedy čtyřnásobek původně plánované částky.

    Nové letiště, které ponese jméno bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta a má nahradit obě nynější, ale kapacitně již naplněná berlínská letiště Tegel a Schönefeld, se má stát třetím největším v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka