Obrana zrušila plánovaný prodej L-159 soukromníkům

05.02.2013


    Praha 5. února (ČTK) - Ministerstvo obrany zrušilo plánovaný prodej nepotřebných letadel L-159 soukromým firmám. Zájemci o nákup letounů nenabídli dostatečnou finanční částku, informoval ČTK mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podle představ vedení obrany měl stát za osm bitevníků získat kolem čtvrt miliardy korun. Ministerstvo nyní bude hledat jiný způsob prodeje letadel, pro které armádní letectvo nemá využití.

    Vojenští letci létají jen na části strojů z produkce Aera Vodochody. Vedení ministerstva obrany proto rozhodlo, že se některé stroje pokusí prodat soukromým zájemcům. Nabídky firem hodnotila ministerská komise v pondělí. "Vzhledem k tomu, že obdržené nabídky nesplnily očekávání, rozhodlo vedeni ministerstva o jejím zrušení," sdělil ČTK Pejšek.

    Obrana ve veřejné soutěži nabízela osm letadel. Zájem o ně projevily čtyři společnosti. Každá firma přitom chtěla odkoupit všechny nabízené stroje. O bitevníky projevily zájem firmy THT Ostrava CZ, STV Group, CZ Hermex a Aero Vodochody. Podle informací Lidových novin chtělo Aero nabídnout letouny zahraničním zájemcům a část z nich použít i pro výcvik.

    Ministerstvo zveřejnilo inzerát na prodej nepotřených letadel na konci října. Úřad počítal s tím, že by se o stroje mohli zajímat například bohatí fanoušci létání. Podle dřívějších informací se ministerstvo tímto způsobem mohlo pokusit prodat podstatně více strojů, hovořilo se až o 32 nepotřebných L-159. Nyní bude vedení resortu hledat jiný způsob prodeje bitevníků.

    Ambiciózní projekt nových cvičných bojových letounů L-159 měl být záchranou společnosti Aero Vodochody i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu. Z předpokládaného prodeje zhruba 200 kusů, který měl zaplatit nákladný vývoj, se podařilo získat zákazníka pro pouhých 72 strojů, které objednala česká armáda. Vojsko ale využívá jen třetinu letadel.

    Zbytku strojů se obrana snaží po léta zbavit. Zájem o letouny na podzim vyhlásila irácká delegace, která však požaduje hlavně zcela nové bitevníky.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka