HN:Vládní Challeneger bude létat dál, zvažovalo se jeho odstavení

05.02.2013


    Praha 5. února (ČTK) - Vládní letoun Challeneger bude létat dalších devět let, ačkoli armáda zvažovala jeho odstavení. Uvedly to v dnešním vydání Hospodářské noviny (HN). Podle deníku to přinese zakázky v řádu desítek milionů korun zbrojařské firmě Omnipol, která v současnosti poskytuje ministerstvu obrany servis Challengeru. Jen plánované generálky motorů přijdou stát asi na 85 milionů korun, píší HN.

    Loni v listopadu řekl novinářům náčelník generálního štábu Armády ČR Petr Pavel, že letos bude chybět až miliarda korun na opravy letecké techniky. Kvůli tomu armáda zřejmě přestane využívat některé stroje. Mezi "ohroženými" byl i letoun Challenger z vládní letky. Ministerstvo obrany ho ale nakonec neodstaví. "Vzhledem k aktuálnímu stavu dopravního letectva a nedostatku peněz na nákup nových letounů se další provozování Challengeru jeví jako potřebné," řekl deníku mluvčí úřadu Vladimír Lukovský.

    Podle HN armáda svěří servis letounu zřejmě opět Omnipolu, který za provoz Challengeru ministerstvu vyúčtoval za posledních 13 let asi 290 milionů korun. Zatím poslední zakázku o objemu 35 milionů na technickou podporu provozu letadla získala firma loni na období do října tohoto roku.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka