Vláda projedná dohodu o volném pohybu letadel mezi EU a Izraelem

06.02.2013


    Praha 5. února (ČTK) - Vláda na středečním zasedání projedná návrh na sjednání letecké dohody mezi členskými státy Evropské unie a Izraelem. Dohoda po uplynutí pětiletého období umožní volný pohyb leteckých dopravců z EU do Izraele a opačně. Izrael je jednou ze zemí zahrnutých do vytváření takzvaného evropsko-středomořského leteckého prostoru, ve kterém by měl být trh letecké přepravy otevřený pro všechny dopravce z uvedených zemí. Vyplývá to z materiálu, který na jednání kabinetu předloží ministerstva dopravy a zahraničních věcí.

    Letecký provoz mezi zeměmi EU a okolními státy se zpravidla řídí podle dvoustranných dohod. Tyto smlouvy má podle předkládací zprávy nahradit uvedená mezinárodní dohoda. Nejprve ji ale musí kromě vlády schválit Parlament a ratifikovat prezident.

    V současné době mohou mezi Českou republikou a Izraelem létat dva největší tuzemští dopravci, kterými jsou České aerolinie a soukromý dopravce Travel Service. Z izraelské strany letecké spojení zajišťuje národní dopravce El Al.

    Tato omezení by po schválení dohody měla postupně přestat platit. Začátkem každého letního letového období se navýší počet maximálně využitelných frekvencí pro letecké dopravce obou stran, uvedlo v podkladovém materiálu pro vládu ministerstvo dopravy.

    Kromě liberalizace komerčního letectví se dohoda s Izraelem zabývá rovněž provozními a právními podmínkami, za jakých bude možné leteckou osobní přepravu mezi zeměmi provozovat. Kromě Izraele jedná EU o liberalizaci leteckého prostoru ve Středomoří rovněž s Marokem, Alžírskem, Tuniskem a Libanonem.

zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka