Mezi EU a Izraelem bude zřejmě moci létat více aerolinií

07.02.2013


    Praha 6. února (ČTK) - Vláda souhlasila s uzavřením letecké dohody mezi členskými státy Evropské unie a Izraelem. Dohoda po uplynutí pětiletého období umožní volný vstup leteckých dopravců z EU a Izraele na komerční linky mezi zeměmi. V současnosti na těchto linkách smí podnikat jen omezený počet dopravců. Na svých internetových stránkách to dnes uvedl úřad vlády.

    Izrael je jednou ze zemí zahrnutých do vytváření takzvaného evropsko-středomořského leteckého prostoru, ve kterém by měl být trh letecké přepravy otevřený pro všechny dopravce z uvedených zemí.

    Letecký provoz mezi zeměmi EU a okolními státy se zpravidla řídí podle dvoustranných dohod. Tyto smlouvy má podle předkládací zprávy nahradit uvedená mezinárodní dohoda. Nejprve ji ale musí kromě vlády schválit Parlament a ratifikovat prezident.

    V současné době mohou mezi Českou republikou a Izraelem létat dva největší tuzemští dopravci, kterými jsou České aerolinie a soukromý Travel Service. Z izraelské strany letecké spojení zajišťuje národní dopravce El Al.

    Tato omezení by po schválení dohody měla postupně přestat platit. Začátkem každého letního letového období se navýší počet maximálně využitelných frekvencí pro letecké dopravce obou stran, uvedlo v podkladovém materiálu pro vládu ministerstvo dopravy.

    Kromě liberalizace komerčního letectví se dohoda s Izraelem zabývá rovněž provozními a právními podmínkami, za jakých bude možné leteckou osobní přepravu mezi zeměmi provozovat. Kromě Izraele jedná EU o liberalizaci leteckého prostoru ve Středomoří rovněž s Marokem, Alžírskem, Tuniskem a Libanonem.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka