Problémový rotor? Žádný problém!

07.02.2013

    Vrtulníky a konvertoplány jdou již dlouhá desetiletí jedním z mála vzdušných prostředků, schopných přistání doslova „na pětníku“ i dalších nevšedních manévrů. Umožňuje jim to hlavní nosný prostředek - rotující nosné křídlo, rotor. Ten byl ovšem ještě nedávno během jakéhokoliv letu i zdrojem téměř nekonečných problémů. Postačí zmínit obrovské odstředivé síly, působící na něj, nepříjemně vysokou úroveň hluku a obrovské ztráty výkonu, který rotoru udělují motory stroje, při pohybu rotující nosné plochy. K tomu je nutno přičíst i velký aerodynamický odpor, který rotor během letu způsobuje a především běžně nastávající nežádoucí odtržení mezní vrstvy při manévrováni, rychlém dopředném letu i „couvání“, tzv. „Dynamic Stall“.

    Navíc působí při těchto letových manévrech nežádoucí velké síly i na řídící tyče nejdůležitějšího prvku - rotorové hlavy, která je vystavena obrovskému přetížení.

    Již brzo se ale zmíněné problémy mohou stát minulostí. Vědci Deutsche Zentrums fuer Luft- und Raumfahrt, DLR, totiž nedávno úspěšně vyzkoušeli výbornou metodu, jak těmto problémům účinně čelit. Patentovali nový, velmi účinný druh aerodynamického tlumiče pro jakýkoli vrtulníkový rotor.

    Malými otvory v každém listu rotoru je směrem ven vytlačován pod velkým tlakem stlačený vzduch. To významně zmenšuje síly velmi škodlivých vibrací, které na rotor působí zvláště při odtržení mezní vrstvy. Umožňuje to významně omezit i nežádoucí „mávání“ listů, které značně snižuje výkon rotující nosné plochy. Kouzelníkem, který během letu vrtulníku zajistí dosud nevídaný komfort, je komplikovaný systém mnoha otvorů  o průměru tří milimetrů v každém listu, hlídaný 74 senzory, které měří tlak na listech šesttisíckrát za vteřinu. Jejich přesná data umožňují optimálně nastavit systém proudění vzduchu na rotorových listech. Mnoho tisíců uživatelů vrtulníků se tak může brzy těšit na „lepší zítřky“.

--
Pramen
DLR macht Hubschrauber manoevriefaehiger
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka