Třistapadesátka: Zálet se blíží

08.02.2013

    Zálet prvního prototypu nejmodernějšího evropského dopravního stroje, A350 XWB výrobního čísla MSN001 se blíží mílovými kroky: Svědčí o tom i oficiální rozhodnutí evropského leteckého úřadu EASA, vydané ve čtvrtek sedmého února.

    Jím schválil do provozu  pohonnou jednotku letounů A350 XWB-800 a -900, motoru Rolls Royce Trent XWB. „Náš skvělý motor, který je největší pohonnou jednotkou na světě, určenou pro civilní dopravní letouny, pochopitelně prošel stovkami hodin velmi náročných testů v různých klimatických podmínkách. Osm prototypových motorů zmíněného typu dosud absolvovalo 3100 letových hodin.

     Mimo jiné byly testovány v náročném pouštním prostředí Spojených arabských emirátů. Testy jejich vytrvalosti proběhly ve Španělsku, velmi důležité testy odolnosti na stranový i výškový  vítr v USA. Výkony motoru byly měřeny v našich firemních laboratořích. Poslední, ale klíčové letové testy jednoho motoru, namontovaného v prototypu A 380 jako levý vnitřní motor, za extrémního mrazu, proběhly v Kanadě.“, říká Erich Schulz, prezident divize Civil Large Engines firmy Rolls Royce.

    „Třistapadesátka bude díky novému motoru i výrazně lepší aerodynamické kompozici trupu a použití nových konstrukčních materiálů mít o dvacet pět procent nižší spotřebu pohonných hmot než již existující stroje téže kategorie. Není ale dosud zcela jisté, že zálet MSN001 opravdu proběhne, tak bylo plánováno, těsně před letošním pařížským aerosalónem, Klíčový dodavatel trupu, americká společnost Spirit Aerosystems, má totiž při dodávkách jeho komponentů určité zpoždění proti plánu. Tým, sestavující první prototyp, se tedy ocitl v určitém časovém skluzu. Jisté ale je, že 38 zákazníků již na pevno objednalo 617 A-350.První dodávky sériových strojů mohou očekávat v roce 2014.“,  říká předseda programu A-350 Didier Evrard.


--
Pramen
A350-Triebwerk erhalet EASA-Zulassung
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka