Airbus uvažuje, že u A350 nepoužije lithium-iontové baterie

08.02.2013

    Paříž 8. února (ČTK) - Evropský výrobce letadel Airbus zvažuje, že u svého nového letadla A350 nepoužije moderní lithium-iontové baterie a zůstane u tradičních zdrojů. Agentuře Reuters to dnes sdělilo několik informovaných osob. Přehodnocování otázky baterií u Airbusu souvisí s poruchami lithium-iontových baterií u Boeingu 787 Dreamliner, kvůli nimž vypuklo několik požárů a stroj byl dočasně odstaven z provozu.

    Podle jednoho ze zdrojů se nyní problémem lithium-iontových baterií a obecně otázkou záložních systémů energie zabývá celý letecký průmysl, který vyhodnocuje, zda jsou tyto technologie dostatečně "vyzrálé". Tyto baterie jsou sice schopny uchovat větší objem energie a rychleji se nabíjejí, ale hrozí jim i příliš rychlé vybití a vzplanutí.

    Mluvčí Airbusu uvedl, že společnost bude studovat a vyhodnocovat výsledek vyšetřování v USA, které se zaměřuje právě na lithium-iontové baterie. "Nepředbíhejme," řekl. Airbus minulý týden sdělil, že má v této věci "plán B" a dostatek času na to, aby mohl reagovat na změnu předpisů.

    Nový letoun A350 má být konkurentem Dreamlineru. Jeho vývoj a produkce se proti původnímu plánu opožďuje o více než rok a zahájení dodávek se nyní plánuje na druhou polovinu roku 2014.

    Americké úřady ve čtvrtek večer povolily Boeingu obnovit zkušební lety letounů Dreamliner, které od ledna kvůli vadným bateriím nesměly na oblohu. Během zkušebních letů se budou sbírat údaje o bateriích za provozu.

    Asi 50 strojů Dreamliner na světě přestalo létat 16. ledna po sérii incidentů souvisejících s bateriemi. Patřilo mezi ně propuknutí požáru na palubě letadla 787 stojícího na letišti v Bostonu a problémy dalšího stroje v Japonsku.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka