První hala určená pro letouny A380 na světě byla otevřena

11.02.2013

 
    DUBAJ, SAE, – 11. února 2013 – Společnost Emirates a Dubaj Airports v neděli oznámily úspěšné otevření haly A – domova letounů A380. Otevření první haly určené letounům A380 na mezinárodním letišti v Dubaji probíhalo v několika fázích a jedná se o první halu svého druhu na světě.

    Po pěti týdnech zkušebního provozu bylo plně zprovozněno všech 20 bran pro A380. Společnost Emirates také otevřela luxusní salonky určené pasažérům první a business třídy o celkové rozloze 29 000 metrů čtverečních.

    Od inauguračního letu EK003 směřujícího na letiště Heathrow, který se uskutečnil 2. ledna 2013, uplynul jeden měsíc. Během něj probíhala fáze 1 a v provozu byly čtyři brány. Celkem bylo odbaveno 461 972 zavazadel pro 2 450 letů a 589 234 prvních cestujících.

    „Uvedení haly A do úplného provozu je významným úspěchem a milníkem společnosti Emirates, který podpoří její pokračující růst a cíl být vedoucím poskytovatelem inovativních produktů a služeb a poskytovat našim zákazníkům jedinečné cestovatelské zážitky. Emirates provozuje flotilu 31 letounů A380 a má objednáno 59 dalších. Společnost je největším provozovatelem  A380 na světě a proto není náhodou, že máme k dispozici prvotřídní halu, která naplňuje potřeby a reflektuje naše vedoucí postavení v tomto ohledu,“ řekl Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline.     

    „Stejně jako otevření terminálu 3 v roce 2008, vede otevření haly A k představení prvotřídní infrastruktury světové úrovně, která odpovídá rychlému růstu společnosti Emirates a vychází vstříc potřebám náročné globální klientely společnosti,“ řekl Paul Griffiths, ředitel Dubai Airports a dodal, „hala A je jedním z důležitých prvků našeho plánu, do kterého jsme investovali 7,8 miliard dolarů. Pokračujeme v rozšiřování mezinárodního letiště Dubaj, a naším plánem je vytvořit z něj do konce roku 2015 nejrušnější letiště pro mezinárodní osobní dopravu na světě.“

    Hala A je součástí terminálu 3, který byl speciálně postaven pro společnost Emirates a z něhož mohou pasažéři cestovat do 21 destinací letecké sítě společnosti obsluhovaných A380 v Evropě, Severní Americe, Austrálii a Oceánii a Asii.

    Hala A má 11 pater a 528 000 metrů čtverečních a s halou B a Terminálem 3 je propojena podzemním vlakem. Na rozdíl od dalších světových letištních hal jsou salónky pro pasažéry první a business třídy umístěny v samostatných patrech, ze kterých vede přímá a pohodlná cesta k letištním odletovým bránám. Salónky jsou největší na světě a jejich délka prodlužuje celou halu A. V saloncích zákazníci najdou jedinečné restaurace, konferenční prostory, business centra, nadčasové spa, zábavní zóny, prostory pro kuřáky i dětské koutky. Pasažéři první třídy mají navíc možnost využít speciální bezcelní obchodní zóny a vinného sklípku Le Clos.    

    Hala A nabízí rozšířené možnosti nákupu v bezcelních zónách. Je možné zde navštívit množství, kvalitních, světově známých, restauračních zařízení, jako je Paul, Umaizushi Bistro, Picnic, Wafi Gourmet, Carluccio’s, Cho Gao, Pulp Juice Bar, McDonalds a McCafe, Shake Shack, Costa Metropolitan, Starbucks, Le Pain Quotidien, Giraffe, Heineken Lounge, Jack’s Bar & Grill a Moet & Chandon Champagne Bar.

    Otevřením haly A došlo k navýšení kapacity mezinárodního dubajského letiště z 60 milionů na 75 milionů pasažérů ročně. Hala je součástí strategického plánu 2020, v jehož rámci letiště investovalo 7,8 miliard dolarů a jehož cílem je navýšení letištní kapacity na 90 miliónů cestujících v roce 2018.

O Emirates
 Emirates (www.emirates.com) je jedna z nejrychleji rostoucích aerolinií na světě a již získala přes 500 mezinárodních ocenění za svou jedinečnost. Emirates létá do 129 destinací v 75 zemích na šesti kontinentech. Společnost provozuje 197 letadel Airbus a Boeing se širokým trupem a má objednáno 202 dalších v hodnotě více než 73 miliard dolarů. 

Emirates A380 – fakta
 Emirates se stala první leteckou společností, která si letoun A380 objednala. V současné době aerolinky provozují 31 letounů A380 a mají objednáno dalších 59, což je více než kterýkoli jiný dopravce na světě. Tato objednávka tvoří 30 % ze všech objednávek, které společnost Airbus obdržela. Letoun A380 obsluhuje linky z Dubaje do Amsterdamu, Aucklandu, Bangkoku, Pekingu, Hong Kongu, Džiddy, Kuala Lumpur, Londýna Heathrow, Manchesteru, Melbourne, Moskvy, Mnichova, New Yorku, Paříže, Říma, Soulu, Šanghaje, Singapuru, Sydney, Toronta a Tokia.

O Dubai Airports
 Dubai Airports je vlastníkem a provozovatelem obou dubajských letišť – Dubai International a Dubaj World Central. Mezinárodní letiště Dubaj je třetím nejvytíženějším letištěm na světě z hlediska osobní i nákladní dopravy. Otevření haly A je klíčovou součástí strategického plánu 2020, v jehož rámci letiště investovalo 7,8 miliard dolarů do svého rozvoje s cílem dosáhnout letištní kapacity 90 miliónů cestujících v roce 2018. 
 

--
Zdroj Emirates
Klára Ježková

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka