Obce možná dostanou peníze za hluk z letadel při opravách letiště

11.02.2013

    Kladno/Praha 11. února (ČTK) - Některé středočeské obce a pražské městské části by mohly dostat statisíce až miliony korun jako kompenzaci za hluk z letadel, který vznikne při letošní opravě hlavní vzletové a přistávací dráhy Letiště Václava Havla. Opravy začnou 15. května a skončí 30. září, sdělila dnes ČTK mluvčí letiště Eva Krejčí.

    Hlavní ranvej prošla opravou už v loňském roce, kdy se zvládlo udělat asi 900 metrů a zbývá opravit 2,8 kilometru dráhy. Původně se počítalo s tím, že další etapa prací bude letos a poslední až příští rok. "S ohledem na tlak okolí na co nejkratší uzávěru i na technická doporučení k dalšímu průběhu opravy se vedení společnosti rozhodlo obě etapy sloučit do jedné," vysvětlila Krejčí.

    Letadla budou při opravách přistávat na vedlejší dráhu převážně přes Prahu a vzlétat směrem na Kladno. Žádné lety nebudou plánované od půlnoci do 5:00, kdy budou moct na letišti přistávat pouze zpožděná letadla. Většinou půjde podle Krejčí o charterové lety.

    Jedním z měst, nad kterým budou stroje létat, je podobně jako při loňských opravách Kladno. Podle primátora Dana Jiránka (ODS) bývají stížnosti obyvatel na hluk letadel ze začátku, ale později si lidé na častější přelety zvyknou. O finančních kompenzacích nebo podrobnostech o letovém provozu ještě budou město a letiště jednat. "Budeme se snažit domluvit na nějakém rozumném provozu, který doufáme, bude mimo obydlené části města," uvedl Jiránek.

    Budoucí jednání o peněžních kompenzacích potvrdila i Krejčí. Jejich výše se bude odvíjet od počtu obyvatel a jejich ovlivnění zvýšeným provozem a směřovat by měly na zlepšení občanské vybavenosti. Hluk při opravách bude sledovat také nezávislá laboratoř. Další podrobnější informace by měly být známé v březnu.

    Hlavní vzletová dráha je v provozu od roku 1963, letos tedy funguje 50 let. Ranvej musí projít rekonstrukcí, protože se kvůli špatnému technickému stavu protahovaly pravidelné jarní a podzimní odstávky na její údržbu a opravu. Po generální rekonstrukci by měly trvat pouze tři až pět dní. Opravy budou stát 360 milionů korun.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka