Iberia chce propustit 20 procenta zaměstnanců, odbory se bouří

13.02.2013

     Madrid 12. února (ČTK) - Španělská letecká společnost Iberia chce propustit více než 3800 zaměstnanců, což je zhruba pětina celkové pracovní síly. Restrukturalizaci chce prosadit navzdory tomu, že odbory jsou proti a vyhrožují stávkami. Iberia je součástí skupiny International Airline Group (IAG), do které patří i British Airways. Iberia už několikrát avizovala, že svádí boj o přežití.

    Management Iberie tvrdí, že restrukturalizace je nezbytnou podmínkou k tomu, aby firma zastavila ztrátové hospodaření a vrátila se k růstu. Záměr je podle Iberie v souladu se španělským pracovním právem.

    Iberia chtěla původně propustit asi 4500 zaměstnanců, což by byla zhruba čtvrtina pracovní síly firmy. Později kvůli odmítavému postoji odborů ale management předložil nový návrh, v němž plánovaný počet rušených pracovních míst snížila o 30 procent.

    Odboráři avizovali, že pokud firma tak drastické propouštění prosadí, zahájí vlnu stávek. Ta by měla trvat 15 dnů a konat by se měla na přelomu února a března. Iberia uvedla, že plán projde klasickým 30denním obdobím, v jehož rámci se o návrhu bude jednat s odbory.

    Iberia od roku 2008 do září 2012 nashromáždila ztrátu 850 milionů eur (asi 21,5 miliardy Kč). To je podle vedení i hlavní důvod, proč musí podnik sáhnout k drastickým opatřením. Iberia o chystaném propouštění informovala už loni, podrobnosti ale sdělila až dnes.

    Španělská ekonomika je za poslední tři roky už podruhé v recesi. Míra nezaměstnanosti se vyšplhala na 26 procent, což je více než dvojnásobek průměru Evropské unie. Hůř je na tom teď už pouze Řecko, které před státním bankrotem zachránili mezinárodní věřitelé.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka