Můra letí do Afriky

13.02.2013


    Nelze pochybovat o tom, že také mnoho našich čtenářů vidělo ve filmu Vzpomínky na Afriku slavnou Meryl Streepovou a Roberta Redforda „vznášeti se“ nad keňským pláněmi v neméně proslulém letounu De Havilland DH-60M Gipsy Moth.

    Jen málokdo z nich ale zřejmě tušil, že stroj, zachycený v jednom z nejslavnějších filmů, v nichž účinkuje historický letoun, existuje dodnes. Návštěvníci pařížské aukce slavné aukční síně Bonhams se to také dozvěděli teprve nedávno. Jediným „letovým“ předmětem dražby zde totiž byl právě dodnes ve skvělém stavu dochovaný slavný stroj s imatrikulací G-AAMY, který v současnosti vlastnila v Amsterdamu sídlící holandská firma.

    Stroj byl k údivu i dražících pracovníků Bonhams vydražen za částku, která velmi významně přesáhla vyvolávací cenu. Neznámý vlastník v Keni za něj totiž v telefonické aukci zaplatil zcela neuvěřitelných 201250 tisíc Euro. Památný stroj s výrobním číslem 85, vyrobený v roce 1929 v licenci v USA, který zde létal s registračními značkami NC585M  a N585M a dodnes létá se zmíněnou britskou registrací, se tedy vrátí do země, kde mu vždy bylo nejlépe. Zda bude létat  i v Keni, ale prameny nezmiňují.

--
Rekordpreis fuer“Jenseits von Afrika“ Flugzeug
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka