CASA porazila Spartan

13.02.2013


    Velmi zajímavé vítězství nad konkurenčním dvoumotorovým transportním strojem Alenia C-27 Spartan oslavily dvě Casy C-295 českého vojenského letectva. V úterý dvanáctého února po přeletu ze své základny v Praze-Kbelích na velké maďarské vojenské letiště v Kécskemétu naložily sto čtrnáct plně vyzbrojených maďarských vojáků a po klidném hodinu a půl trvajícím letu s nimi dosedly na letišti v kosovské Prištině.

    Stejný počet vojáků české vojenské stroje převezly také zpět do Kécskemétu. Tento zdánlivě běžný let je velmi významný hned ze dvou důvodů. Šlo o první let, který naše vojenské letectvo zabezpečilo v rámci programu NATO a EU ATARES, Air Transport and Air to Air Refuelling and Other Exchange Services.

    Pokud se vojenské letectvo státu NATO do tohoto programu aktivně zapojí, může recipročně využít stejný počet letových hodin a přepravní kapacitu letounů, jimiž nedisponuje. České letectvo tedy využívá transportní kapacity C-17 Globemasterů či Antonovů 124 Ruslan např. k přepravě těžké techniky, působící v Afghanistánu. ATARES má ovšem v nabídce  i služby tankovacích KC-135, které mohou při výcviku této dovednosti využít piloti českých Gripenů.

    Dalším zajímavým faktem je, že cenovou nabídku na přepravu maďarských vojáků kromě českého letectva předložilo i litevské, provozující Spartany. Maďarská strana si ale vybrala ekonomicky výhodnější českou nabídku.

--
Pramen
České letouny CASA se úspěšně zapojily do programu ATARES
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka