Polsko počítá s obnovením letů strojů Dreamliner až koncem roku

14.02.2013

    Varšava 14. února (ČTK) - Nové letouny Boeing 787 Dreamliner polské státní letecké společnosti LOT zůstanou kvůli bezpečnostním problémům do konce října mimo provoz. Zmeškají tak důležitou letní sezonu. Oznámila to dnes firma. Tento krok podle agentury AP prohloubí ekonomické problémy ztrátového polského podniku.

    Boeing nyní pracuje na tom, aby objasnil nedávnou sérii závad na nových letounech Dreamliner. Firma zatím dodala leteckým společnostem celkem 50 strojů Dreamliner. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) minulý měsíc nařídil zastavení provozu všech těchto letadel kvůli bezpečnostním incidentům souvisejícím s baterií.

    Polské aerolinky již dříve oznámily, že budou požadovat po Boeingu kompenzaci. LOT mají zatím dva letouny Dreamliner a do konce března mají dostat další tři. Ty však hodlají převzít pouze v případě, že budou vyřešeny všechny technické problémy.

    "Na základě svých informací o pokroku prací na tomto problému vyšetřovaném FAA jsme se rozhodli, že do konce října nebudeme plánovat využití letadel Dreamliner," uvedla společnost LOT, která jako první evropská firma zařadila stroje Dreamliner do svého leteckého parku. V polovině loňského prosince se letoun Dreamliner společnosti LOT poprvé objevil i v Praze.

    Společnost LOT je již několik let ztrátová. Polská vláda firmě začátkem roku poskytla úvěr 400 milionů zlotých (2,4 miliardy Kč), který by ji měl načas udržet v chodu.

    Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. V jeho konstrukci jsou poprvé ve velké míře použity místo kovů kompozitní materiály, a to i na křídla a trup. Použití polymerů vyztužených uhlíkovými vlákny výrazně snížilo hmotnost stroje a v kombinaci s moderními motory je zhruba o pětinu úspornější než jiná podobně velká letadla.

zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka