Pád vrtulníku, který nepřežili 2 lidé, prý zavinila ztráta závaží

15.02.2013


    České Budějovice 15. února (ČTK) - Havárii dvoumístného vrtulníku typu Safari, při níž loni v květnu u Českých Budějovic zahynuli dva muži, způsobila ztráta závaží ze zadní části stroje a následný střet rotoru s ocasní částí. Před startem chyboval také pilot, protože neměl platné osvědčení kontroly letové způsobilosti helikoptéry, řekl dnes ČTK vedoucí technického oddělení Ústavu pro odborné zjišťování leteckých nehod (ÚZPLN) Lubomír Střihavka.

    "Bez platného osvědčení neměl se strojem vůbec vzlétnout," uvedl Střihavka. Ve vrtulníku zahynul kromě jednasedmdesátiletého pilota také mladší technik.

    Nehoda se stala 14. května u obce Šindlovy Dvory. Podle Střihavky se z neznámých důvodů uvolnilo závaží. "To má vliv na ovládání a vyvážení vrtulníku," uvedl. Ztrátu závaží vyšetřovatelům potvrdili dva svědci. Ti si všimli, že z vrtulníku při letu odpadla součástka. Muž, jenž stroj řídil, patřil mezi velmi zkušené piloty. Měl za sebou přes 6000 letových hodin. "Po ztrátě zaváží se zachoval správně, snažil se vrtulník udržet ve vzduchu. Jenže při tom se bohužel střetl hlavní rotor s ocasní částí, což následně také zapříčinilo pád," řekl Střihavka.

    Pracovníci ÚZPLN a dobrovolníci dvakrát prohledávali pole, na něž se vrtulník zhroutil. Pátrali po závaží, které se před havárií utrhlo. "Bohužel se nám ho nepodařilo najít," řekl Střihavka. Závaží je dlouhé zhruba 30 centimetrů a těžké šest kilogramů.

    Vyšetřování tragédie trvalo téměř devět měsíců. Podle Střihavky je to delší doba než při standardních nehodách. "Je to přímo úměrné s tím, jak složité v tomto případě celé vyšetřování bylo," uvedl Střihavka.

    Například ÚZPLN musel čekat na podrobnou zprávu od výrobce z USA. Navíc vrtulníku typu Safari, jenž se zřítil, zůstává jediným strojem svého druhu v Česku a nikdo s jeho provozem nemá příliš mnoho zkušeností.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka