Gripen: Éčko je na startu

17.02.2013

    Velmi světlou budoucnost má od pátku patnáctého února naplánovanou moderní letoun JAS-39 Gripen, létající i v českém vojenském letectvu. Švédský zbrojní úřad totiž v pátek s výrobcem stroje, kterým je britský koncern BAE- SAAB je jeho součástí - podepsal definitivní kontrakt na vývoj a sériovou výrobu nového modelu E.

    Celková hodnota na letošní a příští rok uzavřeného kontraktu je dvě a půl miliardy švédských korun. Pozoruhodné je, že jeho součástí je i výroba dvaadvaceti nových „éček“ pro Švýcarsko. Parlament alpské země již nákup moderních Gripenů schválil. Současná elektronika pro nový model E včetně supermoderního radaru AESA je na továrních strojích testována již od roku 2008.

    Zajímavé také je, že české vojenské letectvo má čtrnáct Gripenů C/D pronajato do příštího roku. Jednání s BAE o prodloužení pronájmu probíhají i nyní, neboť česká vláda již zachování nadzvukového stíhacího letectva schválila. Nelze tedy vyloučit, že model E se může objevit i nad Českou republikou. Budoucnost ovšem může mít zajištěnou i ve vojenských letectvech Švédska, Maďarska, Jihoafrické republiky a Thajska, neboť zmíněné země letouny užívají.

--
Pramen
Saab unterzeichnet Vertrag fuer Gripen E
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka