Bolívie znárodnila firmu provozující tři hlavní letiště v zemi

19.02.2013

    La Paz 18. února (ČTK) - Bolivijská vláda znárodnila firmu SABSA provozují tři hlavní letiště v zemi, jejímž hlavním majitelem je španělská infrastrukturní firma Abertis. Oznámil to prezident Evo Morales, který současně nařídil armádě, aby zajistila, že letiště budou i nadále v provozu.

    SABSA provozuje letiště ve městech La Paz, Santa Cruz a Cochabamba. Je společným podnikem firem Abertis Infrastructuras a španělské letištní společnosti AENA. Znárodnění ruší kontrakt na provoz letišť z roku 1996, který měl vypršet v roce 2015.

    Morales své rozhodnutí odůvodnil tím, že Abertis a AENA neuskutečnily slíbené investice.

    Abertis ve svém prohlášení uvedl, že znárodnění firmy SABSA nebude mít dopad na jeho hospodaření. Dodal, že rozhodnutí respektuje a je připraven jednat o kompenzacích.

    Dnešní znárodnění není první, které vláda Moralese uskutečnila. Za poslední rok Bolívie převzala kontrolu v několika firmám na přenos a distribuci elektrické energie, což mělo dopad hlavně na španělské firmy Red Electrica a Iberdrola.

    Morales je ve funkci od roku 2006 a za dobu ve funkci již stát převzal kontrolu nad energetickým průmyslem, který je hlavním zdrojem devizových příjmů země, ale také nad telekomunikační firmou, několika doly a velkým zpracovatelem cínu, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka