EU začala zkoumat státní pomoc aerolinkám Estonian Air

20.02.2013


    Brusel 20. února (ČTK) - Antimonopolní orgány Evropské unie začaly zkoumat, zda estonská letecká společnost Estonian Air nedostala státní pomoc v rozporu s unijními pravidly. Firma dostala od estonské vlády úvěr 8,3 milionu eur (asi 211,1 milionu Kč) a další finanční pomoc v objemu 57,2 milionu eur (asi 1,5 miliardy Kč).

    Komise uvedla, že vyšetřování umožní případným zájemcům se k poskytnuté pomoci vyjadřovat. Evropská exekutiva chce zjistit, zda pomoc nepředstavuje pro firmu nespravedlivou konkurenční výhodu.

    Půjčku 8,3 milionu eur aerolinkám podle agentury Reuters loni v prosinci poskytla estonská vláda. Chtěla tak firmě umožnit pokračovat v provozu před plánovanou restrukturalizací. Ta má začít ještě v prvním pololetí letošního roku.

    Částku 57,2 milionu eur firma dostala po částech v průběhu let 2009 až 2012. Šlo o peníze na posílení kapitálu.

    "V této fázi má komise pochybnosti, že tato čtyři opatření byla provedena v souladu s podmínkami, které může přijmout takový soukromý hráč, který se pohybuje v tržním prostředí. Pokud tak provedena nebyla, budou podle pravidel EU považována za státní pomoc," uvedla komise.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka