Řada menších cestovek kvůli konci HCA řeší problémy s přepravou

20.02.2013


    Praha 20. února (ČTK) - Desítky menších cestovních kanceláří se kvůli ukončení charterových letů státních Holidays Czech Airlines (HCA) potýkají s problémy s nasmlouváním přepravních kapacit na léto. Cestovky, které pro přepravu klientů využívaly služeb HCA, musely přejít ke spolupráci s leteckou společností Travel Service. Ta má ale omezený počet letadel. Zahraničního charterového dopravce si ale řada malých kanceláří nemůže dovolit. ČTK to potvrdily zdroje z cestovních kanceláří.

    Provoz HCA skončí v dubnu. Cestovní kanceláře již měly v době oznámení konce HCA vytištěné katalogy a nasmlouvané kapacity. "Určitě jsou to desítky cestovních kanceláří, které s tím mohou mít potíže. Může to být velice nepříjemné pro spoustu subjektů. Vláda měla tuto věc více konzultovat. Rozhodnutí (o ukončení činnosti HCA) padlo v době, kdy už byly kontingenty (části sedačkové kapacity letadel) rozděleny," řekl ČTK marketingový ředitel největší české cestovní kanceláře Exim Tours Stanislav Zíma.

    Rozhodnutí vlády ukončit činnost charterového dopravce Holidays Czech Airlines podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří ČR (ACKČR) silně poškodilo trh. "Je to od státu velice nekorektní jednání a může to znamenat v budoucnosti i žaloby na stát, pokud by ty cestovní kanceláře nenašly alternativy a měly finanční problémy," řekl ČTK Jan Papež. Ten ale předpokládá, že cestovky problém do léta vyřeší.

    Některé cestovní kanceláře uvažují, že využijí služeb zahraničních charterových dopravců. "Menší cestovní kanceláře ale mají omezené finanční možnosti nasmlouvávat si zahraničního dopravce," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

    Podle tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřiny Petříčkové ale nejde o velký problém. "Samozřejmě jsou to komplikace, ale nedotkne se to nijak zásadně činnosti cestovních kanceláří," uvedla Petříčková.

    O ukončení činnosti Holidays Czech Airlines, které vstoupily na trh charterové dopravy před třemi lety, rozhodla v prosinci vláda. Ministerstvo financí se na konci dopravce dohodlo s konkurenční leteckou společností Travel Service. Ta dříve podala, kvůli údajně podnákladovým cenám, proti státním aerolinkám žaloby v nichž požadovala až 2,7 miliardy korun. TS poté všechny žaloby proti ČSA stáhl.

zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka