Iberia se dohodla s odbory na jednání s mediátorem, stávky trvají

21.02.2013

    Madrid 21. února (ČTK) - Španělská letecká společnost Iberia a odborové svazy se dohodly, že využijí nezávislého mediátora k usnadnění jednání ve sporu o snižování počtu pracovních míst. Oznámila to dnes španělská ministryně rozvoje Ana Pastorová. Zaměstnanci Iberie dnes již čtvrtý den stávkují a plánují další stávkové akce na celkem 15 dnů.

    Vláda se obává dopadu propuštění více než 3800 zaměstnanců Iberie, což je zhruba 19 procent celkové pracovní síly firmy, v době, kdy míra nezaměstnanosti v zemi je rekordně vysoká. Obavy má také z negativního dopadu stávek na obraz země postižené krizí, která je oblíbenou turistickou destinací. Současná stávka se kryje se školními prázdninami v Británii a Francii, odkud přijíždí do Španělska nejvíce turistů. Turistika má na celkovém ekonomickém výkonu země podíl kolem 11 procent a je jedním z mála rostoucích sektorů i v době recese.

    "Věci se hýbou správným směrem a mohla by se objevit dohoda mezi oběma stranami," uvedla Pastorová v Parlamentu. Mediátorem se podle ní má stát profesor madridské Autonomní univerzity Gregorio Tudela.

    Iberia i odborové svazy potvrdily, že se na jednání s mediátorem dohodly. Šéfka druhého největšího španělského odborového svazu v letectví UGT Nieves Garcíová však upozornila, že stávky nebudou zastaveny, dokud aerolinky nezruší svůj plán propouštění.

    Odbory zatím oznámily tři stávkové akce, z nichž každá má trvat pět dní. Další mají začít 4. a 18. března. Stávka se dotýká nejen samotné Iberie, ale také jejích dceřiných společností, jako jsou Vueling, Air Nostrum a Iberia Express.

    Ztrátová Iberia se v roce 2011 spojila s British Ariways a vytvořily skupinu International Airlines Group (IAG). Firma tvrdí, že škrty jsou nutné pro její další přežití. Za devět měsíců loňského roku aerolinky vykázaly ztrátu 262 milionů eur (6,7 miliardy Kč). Analytici Sabadel Bolsa odhadují, že 15 dní stávky by mohlo stát Iberii 50 až 100 milionů eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka