Karlovarskému letišti by pomohla delší přistávací dráha

21.02.2013

 

    Karlovy Vary 21. února (ČTK) - Karlovarské letiště by mohlo získat další klienty vytvořením linek do zauralské oblasti Ruska. Vyplynulo to ze studiem kterousi letiště nechalo zpracovat v rámci projektu Champions - Zlepšení dostupnosti středoevropských regionů prostřednictvím propojení letecké dopravy. Spojení do vzdálenějších destinací zatím ale brání krátká a úzká přistávací dráha, řekl dnes novinářům marketingový manažer letiště Radek Zábranský.

    "Problém není ani tak v doletu letadel, jako v ekonomice letů ze vzdálenějších destinací v menších letadlech. Na delší trati se vyplatí letadla s větší kapacitou a ta zatím u nás přistávat nemohou," uvedl Zábranský.

    V plánu investic letiště na další roky jsou ale i prostředky na vypracování projektu rozšíření a prodloužení dráhy. Podle náměstka hejtmana Karlovarského kraje Petra Navrátila (ČSSD) sice zatím není jasné, odkud by peníze na dostavbu dráhy šly, ale v případě, že bude možné čerpat nějakou dotaci z Evropské unie, bude letiště, které patří Karlovarskému kraji připraveno.

    "Podle odhadů z roku 2008 by dostavba dráhy stála jednu miliardu. V současných cenách by to mohlo být asi 600 milionů korun," uvedl Navrátil.

    Jak také ukázaly výstupy z projektu, kterého se účastnily subjekty od severní Itálie a německého Duryňska až po Ukrajinu, karlovarské letiště je výjimečné v rámci celé Evropy. "Obecně se udává, že ekonomicky vyrovnané může být letiště s půl milionem odbavených cestujících a aby mohlo investovat, tak s 1,5 až třemi miliony cestujících. Karlovarské letiště má 100.000 cestujících," dodal Zábranský. Důvodem ale je, že převážně ruská klientela je schopna provoz letiště uživit.

Zdroj ČTK
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka