Polský LOT předloží v březnu záchranný plán

22.02.2013

    Varšava 22. února (ČTK) - Ztrátová polská letecká společnost LOT příští měsíc předloží plán, který ji má zachránit před bankrotem. Státem vlastněný přepravce bude muset výrazně snížit náklady, protože vláda dala nedávno najevo, že už společnosti nehodlá dávat další peníze.

    Mluvčí LOT Marek Kluciński dnes řekl, že záchranný plán firma předloží 20. března. Zahrnovat bude propuštění asi 2000 zaměstnanců a hlubokou restrukturalizaci provozu a linek.

    Polská vláda na počátku roku poskytla LOT úvěr 400 milionů zlotých (2,5 miliardy Kč), který by ji měl načas udržet v chodu. Premiér Donald Tusk však naznačil, že firma další peníze už zřejmě nedostane.

    Společnost LOT je již řadu let ztrátová a v posledních pěti letech přišla o celkem 1,3 miliardy zlotých. Podnik se potýká s ostrou konkurencí ze strany nízkonákladových přepravců a stoupajícími cenami pohonných hmot. Stát má v LOT podíl 68 procent.

    Poslední ranou pro LOT bylo lednové odstavení dvou letadel Boeing 787 Dreamliner, u nichž se ve světě zjistily potíže s bateriemi. Podnik to zatím stálo osm milionů zlotých. LOT byl první evropskou leteckou společností, která nové letouny Boeingu koupila, americký výrobce ale po poruchách nařídil tyto stroje odstavit.

zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka