Insider: Prodej bitevníků L-159 do Iráku končí nezdarem

22.02.2013

    Praha 22. února (ČTK) - Plánovaný prodej českých bitevníků L-159 do Iráku, tak jak ho loni oznámilo ministerstvo obrany, končí nezdarem. Píše to dnes deník Insider, podle kterého konečná dohoda s blízkovýchodní zemí stále nebyla uzavřena a kontrakt se obě strany pokouší sjednat nanovo. Aero Vodochody prý zatím omezilo přípravy na výrobu 24 nových strojů na minimum.

    "Dříve podepsaný kontrakt nenabyl účinnosti," řekl Insideru prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek, přestože podle dřívějších informací mělo být uzavření dohody spíše otázkou týdnů. Šimek zároveň dodal: "Lze předpokládat, že bude uzavřen nový."

    Alexandr Vondra, který stál v době oznámení zakázky v čele ministerstva obrany, je přesvědčen, že je zapotřebí trpělivosti. "Moje zkušenost z jednání s arabskými státy říká jedno: chce to trpělivost, trpělivost a ještě jednou trpělivost. Mají jiné pojetí času než my tady v Evropě," řekl deníku.

    O prodeji strojů obě země jednaly několik let, objem zakázky měl být zhruba 19,2 miliardy korun. Česko si od dodávky slibovalo, že výrazně podpoří zdejší letecký průmysl a vytvoří přes 700 pracovních míst.

    Zatím však Aero podle Insideru výrobu strojů pro Irák nezahájilo. "Výroba letounů zatím neprobíhá, nicméně byly zahájeny některé přípravné činnosti pro znovuzahájení výroby jak v Aeru, tak u některých dodavatelů," uvedl ředitel Šimek, podle něhož se momentálně jedná o detailech obchodního a technického charakteru, zejména o vyzbrojení letounů.

    Podle deníku se však spekuluje i o tom, že za vlažným přístupem k obchodu může vedle Iráku, jehož zájem nemusí prý být stoprocentní, i Aero, pro které může údajně jít o příliš náročnou zakázku, kvůli níž by se například měla stavět nová výrobní linka. ¨

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka