Loňská provozní ztráta Air France-KLM klesla na 300 milionů eur

22.02.2013

    Paříž 22. února (ČTK) - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM loni hospodařila s provozní ztrátou 300 milionů eur (asi 7,7 miliardy Kč), což je o 15 procent nižší ztráta než v roce 2011. Aerolinky těžily z rekordní obsazenosti letadel a pomohlo i zvýšení cen letenek na trasách přes Severní Atlantik.

    Finanční ředitel Philippe Calavia nicméně odmítl poskytnout výhled na letošní rok, neboť ve hře je podle něj příliš mnoho neznámých. Trvá ale na původním plánu, podle nějž má být firma do konce příštího roku zpět v zisku a měla by snížit zadlužení asi o dvě miliardy eur.

    "To je hlavní cíl skupiny," řekl Calavia k plánovanému snížení dluhu firmy. "Všechno ostatní děláme proto, abychom k tomu (snížení zadlužení) přispěli," dodal. Podnik teď jedná s personálem o změně platových podmínek a v plánu je snížení počtu zaměstnanců o více než 5000 lidí.

    Loňská ztráta je nižší, než čekali analytici. Ti se zlepšením sice počítali, v anketě agentury Reuters ale v průměru předpokládali, že ztráta se sníží pouze na 325 milionů eur.

    Firma už restrukturalizovala síť dopravců, aby se lépe vypořádala s růstem cen leteckého paliva. Reagovat musí i na horší podmínky v nákladní dopravě a na sílící konkurenci nízkonákladových aerolinek.

    "V roce 2013 chceme udržet přísnou disciplínu ve smyslu řízení kapacit, investic a nákladů," upozornil generální ředitel Jean-Cyril Spinetta. Air France-KLM na letošní rok plánuje snížit objem investic na 1,2 miliardy z loňských 1,5 miliardy eur. Z podniku loni odešlo asi 3300 lidí, většinou formou přirozeného úbytku.

    Německý rival Lufthansa se loni vrátil k zisku, který činil 990 milionů eur (asi 25,2 miliardy Kč). Přispěl k tomu ale hlavně prodej majetku. Firma uvedla, že nevyplatí dividendu a zisk raději použije na modernizaci letadel a na budoucí restrukturalizaci.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka