MATC létá nad Čechami

22.02.2013

    Významný dokument, jehož podepsání znamená, že provoz těžkých vrtulníků Milovy konstrukce může během několik let nad naším územím velmi zintenzívnit, byl ve čtvrtek 21.února přijat při zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu. Náměstkem ministra obrany Vlastimilem Pickem a náměstky ministrů obrany a státními tajemníky USA, Chorvatska a Slovenska podepsaný Letter of Intent znamená formální zahájení činnosti už dlouho projektovaného střediska pro letecký výcvik, Multinational Air Training Center. Tím byla vyjádřena politická vůle zúčastněných stran na vybudování centra výcviku na vrtulnících řady Mil.

    Současně byl ustaven i pracovní tým, Multinational Project Team, který během roku a půl připraví obvyklý praktický dokument, Memorandum of understanding.Vedoucí zemí celého projektu je Česká republika. Navíc nelze vyloučit, že již brzy se kromě zmíněných zemí do MATC mohou přidat i Litva, Lotyšsko, Maďarsko a Turecko.

    Jednání s nimi již probíhají. Zajímavé ovšem je, že cílem projektu není, jak  by se mohlo zdát, maximální využití výcvikových kapacit vrtulníků řady MIL v České republice, ale úplné využití možností výcvikových systémů všech zúčastněných zemí. Nelze vyloučit, že Letecké opravny Malešice, které již pro České letectvo výcvik zajišťují na letišti v Pardubicích, k němu mohou využívat i bývalé letiště českého vojenského letectva v Přerově, které již brzo od armády převezmou.

    České Mily se tak již brzy mohou výrazně přispět k seznámení amerických pilotů i mechaniků s těmito nezničitelnými vrtulníky i k zautomatizování jejich návyků. LOM navíc v minulých letech výcvik afghánských pilotů na Milech již zajišťovala.

--
Pramen
www.mocr.army.cz/
Mgr.Zdeněk Procházka

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka