Před deseti lety přišlo české letectvo o první stroj L-159

23.02.2013


                Praha 23. února (ČTK) - Zařazování bitevníků Aero L-159 Alca do výzbroje české armády poznamenala hned na začátku tragická nehoda, při které 24. února 2003 zahynul pilot. Jednatřicetiletý zkušený letec z čáslavské základny měl tehdy ve vojenském prostoru Jince vyzkoušet, jak se letadlo chová s podvěšenými kontejnery s kanony Plamen. Jeden z manévrů ale zahájil příliš nízko a ačkoli se pokoušel do poslední chvíle stroj zachránit, nepodařilo se to. Těsně předtím, než jeho alca narazila do lesa, se pilot rozhodl katapultovat, už to ale nestihl.

                Smrt letce negativně zasáhla zavádění nového stroje do služby, navíc už předtím L-159 provázely dětské nemoci a jeho vývoj se výrazně protáhl a prodražil. Během uplynulých let ale alcy ukázaly, že se jedná o spolehlivé letouny, což dokázaly třeba na mezinárodních vojenských cvičeních. Téměř deset let létaly tito následníci legendárních albatrosů v barvách českého vojenského letectva bez vážnějších potíží, až do loňského listopadu. Tehdy se u Kolína zřítila druhá alca, vyšetřování ukázalo, že ji svou chybou způsobil pilot.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka