AKTUALIZACE: Při pádu horkovzdušného balonu v Egyptě prý zahynulo 19 cizinců

26.02.2013

    Káhira 26. února (ČTK) - Nejméně 19 lidí zahynulo dnes nedaleko jihoegyptského města Luxor při pádu horkovzdušného balonu. Mezi mrtvými jsou turisté z Evropy a Asie a podle egyptského ministra zdravotnictví také jeden Egypťan.

    Ministr upřesnil, že turisté byli z Francie, Velké Británie, Hongkongu a Japonska. Podle původní zprávy se podařilo zachránit pilotovi a dvěma Britům. Cestovní kancelář Thomas Cook později oznámila, že jeden ze zraněných Britů v nemocnici zemřel. Stav druhého zůstává stabilizovaný.

    Britský tisk informuje o třech mrtvých Britech a guvernér provincie Luxor novinářům řekl, že jisté je, že zahynulo devět lidí z Hongkongu. Smrt čtyř japonských turistů potvrdil šéf egyptské odbočky japonské asociace pro cestovní ruch. Dva mrtvé oznámila Francie.

    Nehodu začala vyšetřovat egyptská prokuratura a ministerstvo civilního letectví už sestavilo speciální vyšetřovací skupinu. Turistické lety balonem jsou až do odvolání pozastaveny. O nehodě s luxorským guvernérem telefonicky hovořili prezident Muhammad Mursí i premiér Hišám Kandíl.

    Balon prý spadl na pole s cukrovou třtinou západně od Luxoru, svědci viděli lidi skákat z hořícího koše. Podle nepotvrzených zpráv explozi vyvolal požár, který se vzňal od nádob s plynem. Jiné zdroje uvádějí, že nehodu zavinila exploze hadičky mezi hořákem a plynovou bombou.

    Ahmad Abúd, mluvčí osmi společností, které u Luxoru provozují lety horkovzdušnými balony, řekl, že nehodu přežil také pilot, který asi 15 metrů nad zemí vyskočil z koše.

    Pracovnice jednoho z luxorských hotelů Konny Matthewsová řekla, že kolem 07:00 místního času (06:00 SEČ) zaslechla velkou ránu. "Bylo to děsivé zadunění, i když to bylo několik kilometrů od hotelu," uvedla.

    Starobylý Luxor, vzdálený asi 510 kilometrů jižně od Káhiry, patří k populárním turistickým cílům. Výlety horkovzdušnými balony pořádané obvykle při východu slunce nad městem, nad nedalekým chrámovým komplexem Karnak a také nad Údolím králů jsou oblíbenou turistickou atrakcí.

    Vyhlídkový let v oblasti může trvat půlhodinu, ale třeba i dvě hodiny a cena se obvykle pohybuje kolem 90 eur. V případě luxusní varianty může základní cena za obsazení gondoly v období od října do dubna činit i 1200 eur (asi 30.600 korun), ve zbytku roku pak polovinu. Některé společnosti cestujícím v rámci výletu nabízejí občerstvení a certifikát o absolvování letu.

    Nehody tuto atrakci provázely i v minulosti. V roce 2009 při nehodě horkovzdušného balonu přelétajícího nad Luxorem utrpělo zranění 16 turistů. V dubnu 2008 se při obdobném incidentu zranilo sedm turistů. Cestovní ruch v Egyptě ale těžce zasáhlo období nestability po svržení prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011.

    Před dnešním egyptským neštěstím bylo podle dostupných zdrojů dosud nejvíce obětí - třináct - zaznamenáno při nehodě horkovzdušného balonu 13. srpna 1989 v Austrálii u města Alice Springs. Stalo se tak, když jeden balon při vzletu narazil do druhého.

    Loni v lednu se stal vyhlídkový let horkovzdušným balonem osudný pro 11 lidí na Novém Zélandu, kde u městečka Carterton zemřelo všech deset pasažérů a pilot poté, co při přistávání koš zavadil o elektrické vedení a balon začal hořet. Rovněž při přistávacím manévru spadl loni v srpnu balon mezi slovinskou Lublaní a městečkem Ig; zemřelo šest lidí z 32 osob v gondole.

Zdroj ČTK
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka