Aerolinie musí odškodnit i cestující, kteří nestihnou přípoj

26.02.2013

    Brusel 26. února (ČTK) - Aerolinie musí odškodnit i cestující, kteří kvůli zpožděným letům zmeškali na přestupech přípoj a přiletěli do konečné destinace o více než tři hodiny později, než měli. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr EU, který nejvyšším soudem v Evropské unii.

    Dnešní rozhodnutí doplňuje verdikt soudu z října, podle kterého cestující, kterým byl let zpožděn o tři a více hodin, mohou obdržet jako odškodnění až 600 euro, v závislosti na délce letu. Vztahuje se to na případy, kdy nebylo zpoždění způsobeno mimořádnými okolnostmi.

    Soud doplnil své rozhodnutí kvůli sporu jedné z cestujících s leteckou společností Air France. Cestující si koupila letenku z německých Brém do paraguayského Asunciónu s přestupy. Její let do Paříže měl zpoždění dvě a půl hodiny, tedy kratší než tříhodinový, a neměla by tak nárok na odškodné. Kvůli zpoždění však nestihla přípoj do Sao Paula a do města Asunción se dostala o 11 hodin později, než měla.

    Air France soud nařídil, aby zaplatila cestující 600 eur. Aerolinie se však proti rozhodnutí německého soudu odvolaly a požádaly Soudní dvůr o rozhodnutí, zda musejí platit i v případě, že zpoždění letu bylo kratší než tři hodiny, avšak přílet do destinace byl opožděn o více než tři hodiny.

    Soudní dvůr svým rozhodnutím upřesňuje předpis EU o kompenzacích pro cestující v letecké dopravě, který vstoupil v platnost v roce 2005 a stanovuje práva cestujících v případě, že jim bylo odepřeno nastoupení na palubu letadla nebo byl jejich let zrušen či zpožděn. Týká se všech aerolinií, které provozují lety z EU. Soud již dříve rovněž rozhodl, že aerolinie musí odškodnit cestující i v případě stávky, napsala agentura Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka