Alka cvičí piloty

26.02.2013

    Staronová „stopadesátdevítka“ vzlétne již brzy na továrním letišti Aera ve Vodochodech. Nepůjde ale o první již pro Irák nově vyrobený L 159, ale o dvoumístný L159T1, který po značných problémech s transportními stroji CASA českého vojenského letectva španělský výrobce v červenci minulého roku v „rozloženém“ stavu vrátil zpět do České republiky.

    Stroj, který předtím převzal jako částečnou kompenzaci za dodávku čtyř transportních CASA 295 českému letectvu, nebyl v zemi Iberského poloostrova uložen v právě ideálních podmínkách. „Přes nikoli ideální podmínky uložení je nyní Alka po několikaměsíční montáži v témže stavu, jako kdyby včera sjela z výrobního pásu. Při dvou zkušebních letech nyní vyzkoušíme všechny její letové vlastnosti a schopnosti včetně létání na hranici pádové rychlosti i chování stroje i jeho motoru na hranici maximálního dostupu v letové výšce dvanáct kilometrů“, dodává firemní zkušební pilot Miroslav Schutzner.

    Poté čerstvě prověřený stroj odletí na základnu 212. taktické letky českého letectva do Čáslavi a zapojí se do výcviku pilotů. „Je jen otázkou několika let, kdy se výcvik českých pilotů bude odehrávat výhradně na L-159T1“, dodává k tomu ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování generál Pavel Bulant.


--
Dvoumístnou alku čeká zálet, poté ji armáda využije k výcviku
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka