Letecká skupina IAG se loni propadla do provozní ztráty

28.02.2013

    Londýn 28. února (ČTK) - Letecká skupina International Airlines Group (IAG) se loni propadla do provozní ztráty 68 milionů eur (1,7 miliardy Kč) proti zisku 485 milionů eur o rok dříve. Mohly za to slabý výkon španělské divize a vyšší ceny pohonných hmot. IAG je mateřskou společností britských aerolinek British Airways a španělských Iberia a podle tržní kapitalizace čtvrtou největší leteckou skupinou v Evropě.

    Výsledky byly lepší než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali ztrátu 82 milionů eur. IAG dodala, že včetně nákladů na restrukturalizaci divize Iberia činila ztráta 613 milionů eur. Příjmy stouply o 10,9 procenta na 18,1 miliardy eur.

    Náklady na pohonné hmoty se zvýšily o 20,4 procenta na 6,1 miliardy eur. Ostatní náklady stouply o 11,6 procenta na více než 12 miliard eur.

    Provozní ztráta Iberie činila 351 milionů eur. Iberia má dominantní postavení v letech mezi Evropou a Latinskou Amerikou. Bojuje však s konkurencí nízkonákladových aerolinek a vysokorychlostní železnice. Firmě škodí také spory s odbory a hluboký ekonomický propad ve Španělsku, které mají negativní dopad na příjmy. British Airways naopak vykázaly provozní zisk 347 milionů eur.

    IAG uvedla, že hodlá pokračovat ve snížení počtu zaměstnanců v Iberii o 3800, které je součástí plánu restrukturalizace a návratu ztrátových aerolinek k růstu. IAG rovněž plánuje letos snížit kapacitu o 15 procent, hlavně v Iberii, zaměřit se jen na ziskové trasy a zbavit se 25 letadel, napsala agentura Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka