EGAP: GE Aviation CZ dodá americké firměTrush 24 leteckých motorů

01.03.2013

    Praha 1. března (ČTK) - Letňanská GE Aviation CZ dodá americké společnosti Trush 24 nových leteckých motorů H80 v hodnotě 8,5 milionu dolarů (zhruba 167 milionů korun). Využije k tomu dnes uzavřenou smlouvu o spolupráci mezi českou Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) a americkou Export Import Bank (US EXIM). EGAP o tom informoval v tiskové zprávě.

    Díky reciproční smlouvě o zajištění vývozu čeští a američtí exportéři budou moci snáze spolupracovat na projektech ve třetích zemích. Obě strany dohodu podepsaly v rámci podnikatelské mise do USA vedené ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou.

    "Je to skvělá zpráva nejen pro EGAP, ale pro celý český export, velmi oceňuji aktivní roli nového vedení EGAPu v proexportní politice," dodal k podpisu smlouvy Kuba. Prvním projektem, při kterém se smlouva pilotně využije, bude právě vývoz leteckých motorů.

    Společnost Trush Co., která vyrábí lehká práškovací letadla na krátké lety, následně vyveze 24 letounů vybavených motorem H80 do Brazílie. O zakázku měl zájem i kanadský výrobce motorů Pratt & Whitney. Podle generálního ředitele EGAP Jana Procházky je kontrakt pro českou firmu výjimečným úspěchem.

    "Hned první obchod nám otevírá bránu do Latinské Ameriky. Smlouva s americkým Eximem pomůže českému exportu hlavně na trzích, kde jsou tradičně silní američtí dodavatelé. A na těch se nám doposud příliš nedařilo," uvedl Procházka.

    Export Import Bank je oficiální agenturou vlády Spojených států, která působí v oblasti financování vývozních projektů amerických společností. Svojí činností banka podporuje vývozní projekty, jejichž rizika soukromý sektor nechce převzít a zajišťuje tím americkým společnostem jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích.

    Státní EGAP za loňský rok očekává rekordní obchodní výsledek, když podle odhadu z konce loňského roku pojistil vývoz českého zboží, služeb a investic v celkové hodnotě přibližně 84 miliard korun. V dosud rekordním roce 2010 EGAP pojistil český export v hodnotě více než 67 miliard korun.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka