Boeing/Sikorsky: X-2

02.03.2013

    Neobyčejné divadlo budou moci již za několik let, v roce 2017, vidět návštěvníci amerických armádních leteckých dnů. Nad jejich hlavami se letovou rychlostí 425 kilometrů za hodinu bude prohánět hbitý víceúčelový vrtulník značně futuristických tvarů, poháněný souosými hlavními rotory a tlačnou vrtulí. Nejde ale o „hudbu příštího tísíciletí“. Proslulé zbrojní koncerny Boeing a Sikorsky zahájily letos v lednu vývoj společného projektu supermoderního stroje s rotujícími nosnými křídly.

    Podrobný návrh letového technologického demonstrátoru předloží armádnímu úřadu US Army Aviation Applied Technology Directorate šestého března. Předpokládané výkony nového typu vrtulníku jsou impozantní – „maximálka“ 425 kilometrů za hodinu, což je ve srovnání se současnými nejmodernějšími víceúčelovými stroji řádově o sto osmdesát kilometrů vyšší rychlost, o šedesát procent větší akční rádius, řízení systému fly-by-wire a pochopitelně i výrazně vyšší stoupavost při vysokých teplotách a ve velkých letových výškách.

    Pokud spojené firmy se svým návrhem uspějí v konkursu amerického armádního letectva s názvem JMR-TD, stane se pro své zkušenosti s vývojem vrtulníků všech kategorií vedoucí firmou projektu Sikorsky. Konkurence americkému projektu, využívajícímu technologii X-2, ovšem nespí. Druhým účastníkem soutěže je Eurocopter s moderním vrtulníkem, využívajícím principy své již létající futuristické platformy.- vrtulníku X-3.

--
Pramen
Boeing und Sikorsky Schlagen JMR-Demonstator mit X-2 Technologie an
Mgr.Zdeněk Procházka

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka