Bosenský přepravce BH Airlines zastavil lety, hrozí mu bankrot

06.03.2013


    Sarajevo 5. března (ČTK) - Bosenská letecká společnost BH Airlines kvůli nesplacenému dluhu a obstaveným účtům zastavila lety a hrozí jí bankrot. Agentuře Reuters to dnes sdělil ministr dopravy a spojů muslimsko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny Enver Bijedić.

    BH Airlines je nyní ve stoprocentním vlastnictví federace. Turecká společnost Turkish Airlines loni v červnu odešla ze společného podniku s BH Airlines a předala svůj podíl 49 procent bosenské vládě.

    Podle Bijediče dluží BH Airlines asi sedm milionů bosenských marek (asi 90 milionů Kč) bosenské pobočce rakouské Hypo Alpe Adria Bank. Minulý měsíc banka aeroliniím obstavila účty kvůli nesplácenému leasingovému úvěru 4,5 milionu marek na dvě letadla AT 72 a další půjčce v sumě 1,5 milionu marek.

    Banka potvrdila, že zmrazila účty BH Airlines kvůli značné výši nesplaceného dluhu a zpožďování leasingových plateb. "S tímto rozhodnutím jsme nespěchali, zablokování účtů bylo poslední možností," uvedla banka. "Bankrot BH Airlines není v našem zájmu," dodala. Od vedení firmy nyní banka čeká zvážení všech možností řešení finančních problémů a zajištění dalšího provozu.

    Bijedić sdělil, že přepravce ve spolupráci s vládou nabídl bance dohodu, podle níž by firma úvěry splatila z prodeje dvou koupených letadel a vláda by k urovnání přispěla částkou půl milionu dolarů. "Pokud odmítnou, půjdou BH Airlines do bankrotu, což by znamenalo ztrátu pro všechny," řekl.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka