Korean Air, jediný zájemce o ČSA, nabízí 2,64 milionu eur

06.03.2013

    Praha 6. března (ČTK) - Korejské aerolinie Korean Air nabídly za 44procentní podíl v Českých aeroliniích 2,64 milionu eur (zhruba 67,5 milionu Kč). Zájem o ČSA mají pouze korejské aerolinky, druhý zájemce Qatar Airways závaznou nabídku nepředložil. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda nabídku Korean Air zatím pouze vzala na vědomí, projednat by ji měla příští týden.

    "Přistoupí- li vláda na nabídku a schválí tento návrh, tak nic nebude bránit podpisu smlouvy," uvedl Kalousek. K tomu by mohlo dojít ve druhé polovině dubna. Korean Air poté podle něho zřídí na Letišti Václava Havla svoji základnu a bude na pražské letiště přepravovat své klienty.

    Částka 2,64 milionu eur je podle ministra financí za uvedený podíl v ČSA "odpovídají". Znalecký posudek, který loni na podzim zpracovala auditorská společnost Ernst & Young, uváděl hodnotu 95,7procentního státního podílu v národním dopravci na 148 milionů korun. Důležitější než samotná cena je ale strategický záměr, který investor s ČSA má, zopakoval Kalousek s tím, že předpokládá, že Korean Air zařadí ČSA do své sítě.

    Podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka vláda nemohla za ČSA požadovat více. Podle něj naopak hrozilo, že Korean Air za ztrátové ČSA nabídnou symbolickou korunu, nebo podobnou částku. Podle Menčíka je tak pravděpodobné, že k prodeji ČSA nakonec dojde. "Cenová nabídka plně odpovídá předpokládané hodnotě požadovaného podílu v národním dopravci a navíc to naznačuje i optimistický tón, se kterým dnes ministr Kalousek informaci přednesl," dodal analytik.

    Korean Air provozuje 140 letadel a zaměstnává šest tisíc pilotů, uvedl Kalousek s tím, že význam a hodnota dopravce, který patří mezi špičku nejen v Asii ale i v Evropě, je mnohonásobně vyšší než u ČSA. Ty v současném letovém řádu provozují 28 letadel.

    Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009. Ve druhém kole výběrového řízení zůstalo konsorcium Unimex a Travel Servis, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule; v pololetí ale bylo v minusu přes 700 milionů korun. Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun. Vláda posléze rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka