Rozbor trosek polského letadla ze Smolenska výbušninu nepotvrdil

07.03.2013

    Moskva 7. března (ČTK) - Ruští a polští experti dnes dokončili detailní analýzu trosek polského vládního letadla Tu-154, které v dubnu 2010 havarovalo u západoruského Smolenska. Oznámila to agentura ITAR-TASS s tím, že rozbor zbytků havarovaného stroje si vyžádala polská strana. Měl potvrdit či vyvrátit domněnky, že letoun před katastrofou explodoval.

    Při neštěstí zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších polských vládních, církevních a armádních činitelů. Přestože podle závěrů ruských odborníků letadlo havarovalo kvůli špatnému počasí a vinou pilota, v polském tisku se objevily spekulace, že šlo o atentát. Mají ho údajně na svědomí Rusové, kteří se chtěli zbavit prezidenta hájícího polské národní zájmy.

    V prosinci do Varšavy z Ruska odletěl letoun s troskami havarovaného stroje, na nichž chtěli polští kriminalisté provést testy na přítomnost výbušnin. Informace tisku, že polští vyšetřovatelé na vraku stopy výbušných látek skutečně našli, byly později dementovány.

    Přítomnost takových stop nyní vyvrátila i analýza, kterou provedli společně experti obou zemí. Přímo ve Smolensku odebrali kriminalisté úlomky letadla i vzorky dřeva z polámaných stromů. Soudní analýza asi 300 předmětů pak byla provedena v odborných ústavech v Rusku a Polsku. Na žádném z nich podle ruských médií nebyly stopy po trhavině zjištěny.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka