Na Chrudimsku zemřel pilot po pádu práškovacího letadla

09.03.2013

    Chrudim 9. března (ČTK) - Při pádu práškovacího letadla na Chrudimsku dnes odpoledne zemřel pětapadesátiletý pilot. Stroj typu Z37-A Čmelák se zřítil do lesa u obce Srbce na Chrudimsku. Příčinu nehody vyšetřuje letecká inspekce, uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

    Pád letadla oznámili záchranářům ve 14:18 lesní dělníci, poté několik jednotek hasičů začalo prohledávat oblast, kam stroj dopadl. "Trosky stroje se hasičům podařilo najít po několika minutách," uvedla mluvčí. Letadlo podle ní startovalo z letiště v Dobrkově.

    Mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová dnes ČTK řekla, že je ještě velmi brzy hovořit o možných příčinách havárie. "Letecká inspekce se k tomu určitě poté vyjádří," řekla. Podle svědků nad obcí odpoledne létala v sobotu dvě letadla a jedno z nich spadlo. Mluvčí uvedla, že druhé práškovací letadlo, které v oblasti dnes létalo, bezpečně přistálo. V místě tragické nehody byla podle mluvčí dnes mlha.

    Letoun se podle informací z místa neštěstí zřítil do hustého lesa a zabořil se přední částí do země. Trup a ocas letadla trčí vzhůru. Při pádu přišlo letadlo o jedno křídlo. Na místě havárie jsou hasiči, policisté i letecká inspekce. "S blížícím se večerem jsme na místo zajistili osvětlovací techniku, aby mohlo pokračovat vyšetřování," uvedla mluvčí hasičů.

    Letadlo Z-37A Čmelák je československý jednomotorový dolnoplošník, vyvinutý jako zemědělský letoun. Sériově se vyráběl od roku 1965 a jeho výroba v různých verzích trvala do roku 1984. Celkem bylo vyrobeno 713 kusů. Práškovací letoun stejného typu havaroval například v červnu 2010 na Znojemsku. Letoun se převrátil při startovacím manévru, pilot při nehodě utržil jen drobné oděrky. Na stroji vznikla škoda za milion korun.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka