Záchranáři ukončili práce na místě pádu letadla, případ se šetří

11.03.2013


    Chrudim 10. března (ČTK) - Záchranáři dnes odpoledne ukončili práce na místě sobotního pádu práškovacího letadla u obce Srbce na Chrudimsku. Při neštěstí zemřel pětapadesátiletý pilot. Trosky letounu si odvezla letecká inspekce, která bude pokračovat ve vyšetřování. ČTK to dnes řekla mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.

    Práškovací letoun typu Z37-A Čmelák, který odstartoval z letiště v Dobrkově, se z dosud nezjištěných příčin zřítil do lesa po 14. hodině. Podle svědků v místě nehody létala dvě práškovací letadla, druhé z letadel bezpečně přistálo. Na místě byla snížená viditelnost kvůli mlze.

    Podle mluvčí pardubických hasičů záchranáři pracovali na místě do sobotní noci, před 20:00 se jim podařilo z vraku letadla vyprostit tělo pilota. Hasiči večer z havarovaného stroje také vyložili do sudů hnojivo. "Místo hlídala přes noc naše hlídka, dopoledne pokračovalo ohledání místa neštěstí a poté se pracovalo na naložení a odvozu trosek letadla," řekla mluvčí policie.

    Letadlo Z-37A Čmelák je československý jednomotorový dolnoplošník, vyvinutý jako zemědělský letoun. Sériově se vyráběl od roku 1965 a jeho výroba v různých verzích trvala do roku 1984. Celkem bylo vyrobeno 713 kusů. Stejný typ práškovacího letadla havaroval například v červenci 2010 na severu Plzeňska. Stroj se tehdy zřítil z pěti metrů a celý shořel. Pilot při havárii utrpěl zlomeninu ruky a nohy a odřeniny. V červnu 2010 práškovací letoun havaroval na Znojemsku. Letoun se převrátil při startovacím manévru, pilot při nehodě utržil jen drobné oděrky. Na stroji vznikla škoda za milion korun.

    Tragické nehody malých letadel jsou v České republice poměrně časté, například vloni v srpnu zemřeli dva muži při havárii rakouského letadla na letišti v Dolním Benešově - Zábřehu na Opavsku. Vloni v červnu zemřel pilot při havárii malého letadla mezi obcemi Čistá a Zdeslav na Rakovnicku. Tragicky skončila také loňská dubnová havárie ultralehkého letadla v Kosmové u Toužimi na Karlovarsku, při které zemřeli dva lidé.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka