Výrobce letadel Embraer se ve čtvrtletí vrátil k zisku

13.03.2013


    Rio de Janeiro 13. března (ČTK) - Brazilská společnost Embraer se v posledním čtvrtletí loňského roku vrátila k zisku. Čistý zisk činil 124 milionů USD (2,4 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 42 milionů USD ve čtvrtém čtvrtletí 2011, kdy firma musela vytvořit rezervy na ochranu před negativním dopadem bankrotu mateřské firmy aerolinií American Airlines. Embraer je třetím největším výrobcem komerčních letadel na světě.

    Výsledky však zaostaly za odhady analytiků, kteří očekávali zisk 163 milionů USD. Mohla za to daň z příjmu, protože firma zaplatila na daních 101 milionů USD, zatímco analytici očekávali daň zhruba poloviční. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) stoupl meziročně více než pětinásobně na 312 milionů USD, analytici počítali se ziskem 277 milionů USD. Hospodaření firmy rovněž podpořil stabilní vývoj směnných kurzů a snížení daně ze mzdy.

    Dodávky letadel pro komerční letectví klesly ve čtvrtletí na 23 kusů z předloňských 32 kusů. Dodávky malých tryskových letadel se však zvýšily o tři na 53 kusů.

    Embraer v letošním roce očekává oživení prodeje komerčních letadel díky fúzi US Airways a American Airlines. Americké aerolinie patří mezi největší zájemce o regionální letadla Embraeru, napsala agentura Reuters.

    Embraer se specializuje na regionální komerční letadla pro 30 až 120 osob, tedy na oblast, ve které nepůsobí oba světoví lídři Boeing a Airbus. Ve výrobě těchto letadel je Embraer světovou jedničkou. Vyrábí také malé luxusní tryskáče, jež často vlastní a používají bohatí obchodníci nebo firmy. Jeho hlavním konkurentem je kanadský Bombardier.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka