Nečas: Stát podpoří zachování přerovského letiště

13.03.2013


    Olomouc 12. března (ČTK) - Přerovské letiště by mělo fungovat i po odchodu armády na konci letošního roku. Prohlásil to dnes v Olomouci premiér Petr Nečas (ODS). O fungování letiště se podle premiéra zasadí také stát. Obavy o osud letiště měly především samosprávy, které tam řadu let plánují projekt regionálního letiště. Vložily do něj desítky milionů korun. Po odchodu armády na konci letošního roku sice vojenské letiště od ledna 2014 přejde na státní podnik LOM Praha, spolupráce však dosud byla nejasná.

    "Považuji za důležité, aby se stát prostřednictvím resortu ministerstva obrany nadále zúčastnil projektu rozvoje letiště v Přerově, to znamená, aby stát z tohoto letiště neodešel. To, že tam nebude vojenský bojový útvar typu vrtulníkového útvaru a bude tam zařízení, které má na starosti spíše obslužný zabezpečovací provoz armády, považuji za druhořadé," řekl dnes ČTK Nečas.

    Podle něj je klíčové, aby se stát prostřednictvím ministerstva obrany nadále podílel nejen na provozování, ale i na financování letiště. Letiště by mělo ve smíšeném modelu podle něj i nadále sloužit ministerstvu obrany i pro komerční účely. Premiér uvedl, že jedná se zástupci samospráv i se zástupci Olomouckého a Zlínského kraje, kteří se na projektu podílejí. "Naším cílem je pokračovat v tomto stávajícím smíšeném modelu, to znamená, kdy se i stát podílí na financování provozu tohoto letiště a kdy tam má i svá zařízení či organizace, které tam působí, byť to není letecký útvar," dodal Nečas.

    Olomoucký kraj kvůli projektu regionálního letiště poskytl podle mluvčího Ivana Rašťáka od roku 2009 na investice 25 milionů korun a dalších téměř osm milionů korun na provoz letiště. Přerovská radnice do projektu od roku 2009 investovala asi 12 milionů korun, další peníze vložil také Zlínský kraj.

    Zástupci samospráv dnes ČTK řekli, že finance jsou pro tento rok zatím pozastaveny. Čáru přes rozpočet jim totiž udělalo nedávno ministerstvo, které ohlásilo odchod vrtulníkové základny do Náměště nad Oslavou. "Regionální letiště se bude projednávat na schůzce akcionářů. Budeme jednat s LOM, za jakých podmínek spolupráce tam budeme fungovat, pokud to bude vůbec možné. My jsme nyní stopli investice, které jsou tam alokované na odbavovací halu," řekl ČTK olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

    Jasno v plánech nemá ani přerovská radnice, která do projektu i přes kritiku opozice vkládala ročně několik milionů korun. "Pro letošní rok na letiště peníze vyčleněny nemáme, čekáme, co bude dál," řekl ČTK náměstek primátora Michal Zácha (ODS).

    Odchod armády ministerstvo obrany oznámilo loni v prosinci. Náměstek ministra obrany Vlastimil Picek v únoru uvedl, že vojenské letiště v Přerově hned od 1. ledna 2014 přejde na státní podnik LOM Praha. Podnik plánuje v první fázi využít letiště v Přerově pro výcvikovou činnost a v budoucnu podle výsledků rozšířit portfolio svých aktivit o opravárenské činnosti a ekonomické využití areálu. Státní podnik LOM pro armádu především opravuje a modernizuje vrtulníky Mi-171Š. Zajišťuje také výcvik pilotů. Těchto služeb v minulých letech využívala například i americká armáda.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka